Hazatérnek… 1914-1918
Különleges installáció készült az első világháborús kiállításra a szegedi Móra-múzeumban: lövészárkot alakítottak ki a Kultúrpalota kiállítótermében a Doberdói-fennsík panorámaképével, mely Doberdó poklának borzalmait szemlélteti. Az első világégés emlékére rendezett tárlaton a látogatók megérezhetik, milyen is lehetett ilyen zord körülmények között harcolni hosszú éveken át. A lövészárok mellett megépült egy kaverna, ahol a tábori orvoslás mostoha körülményeit, a legfontosabb gyógyító eszközöket és módszereket mutatják be.
A tárlaton fényvetítéssel szemléltetik a háborús vonalak alakulását, a csapatok mozgását, valamint kiállítják azokat a használati tárgyakat (kulacsokat, palackokat, gyógyszeres üvegeket), melyek szorosan hozzátartoztak a katonák hétköznapjaihoz. Külön teremben ismerhetik meg az érdeklődők a szegedi vonatkozású világháborús történeteket, relikviákat, a szegedi katonák harcait. A tárlaton látható lesz a doberdói fa, melyet az olasz hadszíntérről szekéren hurcoltak haza a bakák, valamint az a fakatona is, melynek felszínét lemezfejű szögek borítják: minden egyes bevert szög egy-egy gyászoló családot jelképez.
Az első világháborúban a becslések szerint 660 ezer magyar katona esett el. Ez a szám emberi ésszel szinte felfoghatatlan, hiszen Csongrád megye teljes lakosságának másfélszereséről van szó. A Móra Ferenc Múzeum kiállítása ezeknek a hősöknek kíván emléket állítani.
A tárlat a Kecskeméti Katona József Múzeum vándorkiállítása, mely múzeumok, civil szervezetek és magángyűjtők együttműködésével jött létre. A kiállítás június 21-ig minden nap 10-18-ig megtekinthető.
Emlékséta az első világháború hőseinek tiszteletére
„Ó, ti fiúk, barnák, szőkék, ti Szegednek hősei, árvák,
Hol van a lant, a babér, mely dalol és koszorúz?”
Juhász Gyula Negyvenhatosok c. versében e szavakkal állít emléket Szeged házi ezredének és a Nagy Háború hőseinek. Mi, sétánk során, felkeressük a belvárosban található első világháborús emlékhelyeket és megmutatjuk néhány egykori szükség-kórház épületét is, ahol 1914-17 között mintegy 15 ezer katonát ápoltak, gyógyítottak.
Érintjük a régi zsinagógát, a 3. honvéd huszárezred lovas szobrát, az 5. honvéd gyalogezred egykori laktanyáját, majd az Árpád téren és a Somogyi utcán jutunk el a Fogadalmi templomhoz. Sétánk utolsó állomásaként a háborúban elesett 12 000 szegedi katona emléke előtt tisztelgünk a Hősök kapujánál.
Részvételi díj: 1000 Ft/fő, 800 Ft/diák
Csoportoknak, iskolai osztályoknak egyeztetett időpontban indítunk sétákat.
Időpont egyeztetés: Tasnádiné Zsike 30/283 53 50 számon, díja 1000 Ft/fő