Konferencia a szegedi nagytáj építészeti emlékeiről

NEWTRAD – Traditional Architecture from a New Perspective

IPA-Interreg program által támogatott kutatási és publikálási projekt zárórendezvényei

A program keretében a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (Zenta) és a Móra Ferenc Múzeum közös vállalásban a szegedi nagytáj népi építészeti kutatását végezte el.

Közel 130 település épületeit fényképeztük, és adatokat gyűjtöttünk a településképre, hagyományos építőanyagokra, házhasználatra, telekelrendezésre vonatkozóan is. A kutatás során a magyar településeken 12 000 dokumentációs fotó készült, a vajdasági oldalon hasonló mennyiségű adat halmozódott föl.

A kutatás tapasztalatait a projekt szakmai vezetői: Kerner Gábor néprajzkutató (Keszthely) és Szilágyi Mária építész, műemlékvédelmi mérnök (Újvidéki Egyetem) kötetben összegezték, magyar és szerb nyelven. A kiadvány célja, hogy a múlt emlékeire építve gyakorlati útmutatóként szolgáljon a jelenkor építészeinek és az új otthonukat a hagyományokra alapozva felépítő érdeklődőknek.

A kötet 5000 példányban jelent meg, az IPA program finanszírozási programjának köszönhetően térítésmentesen hozzáférhető.

A kutatás eredményeiből a program zárókonferenciáján is hallhatnak ízelítőt az érdeklődők november 28-án, pénteken 10-15 óráig Szeged, a Fekete házban.

9.30-10.00: Regisztráció

10.00-10.15: Köszöntőt mond Fogas Ottó múzeumigazgató

10.15-10.45: Ozsváth Gábor (néprajzkutató, műemlékvédelmi mérnök, Szeged): A gazdálkodás építményei, mint a településkép karakterjegyei

10.45-11.15: Bárkányi Ildikó (néprajzkutató, Móra Ferenc Múzeum): A Tisza-Maros szög népi építészeti kutatásának eredményei