hirek-regi-csongrad
A régi Csongrád
Újabb, eddig ismeretlen képeslapok kerültek elő a régi Csongrádról. A felbukkant képeslapoknak köszönhetően még könnyebben megidézhető a XX. század vidéki Magyarországának világa. Tavaly jelent meg a Móra Ferenc Múzeum fiatal numizmatikusa, Ujszászi Róbert és Lovas Erika közös könyve Csongrád város képeslapjairól. A csongrádiak lelkesedésének, kutatókedvének köszönhetően további régi példányok kerültek elő. A nemrég megjelent bővített, új kötetbe már a frissen előkerült darabok is belekerültek.
A képeslapok típusainak száma összességében körülbelül 50 darabbal emelkedett, s a szerzőknek több mint 150 új variációt sikerült találniuk az elmúlt egy évben. Ujszászi Róbert ez idő alatt sok olyan képeslapból jutott eredeti példányhoz, amelyet korábban csak szakirodalomi közlésből, vagy fotómásolatból ismertek.
„Jól látszik tehát, hogy egy évvel ezelőtt megfogalmazott reményünk – vagyis hogy könyvünk sokak érdeklődését felkelti – nem volt alaptalan és valóban feltárultak a padlások ajtajai, fény világlott a fiókok mélyére és szép, régi csongrádi képeslapok hulltak ki az öreg könyvek lapjai közül” – mondja a Móra-múzeum kutatója. Ujszászi Róbert szerint mindez azt bizonyítja, hogy „az a kultúrabarát kör, amely mindig is jellemezte Csongrádot, sokkal szélesebb, mint azt korábban gondolták”.
Az impozáns, újonnan megjelentett kötetben közel kétszázötven képeslap segítségével mutatják be a szerzők, hogy miként változott az elmúlt közel száztíz esztendőben a csongrádi városkép. A csongrádi képeslapok legkedveltebb témáját a Tisza, a fürdőzés, a hajózás és a Körös-torok jelenti, de gyakran szerepel a különböző lapokon a Nagyboldogasszony templom, a gimnázium épület és a főtér is.