idoszakikiallitas-balint-sandor-szakralis-gyujtemeny
Válogatás Bálint Sándor szakrális gyűjteményéből – kiállítás
A Szakrális Művészetek Hete országos rendezvénysorozat programja.
Szeged, 2010. szeptember 17.
Móra Ferenc Múzeum, 88-as terem
Bálint Sándor (1904-1980) szegedi néprajzkutató az egyik utolsó magyar polihisztor. A szegedi egyetem néprajz professzora volt, míg „rendszerellenes izgatás” vádjával felfüggesztett börtönbüntetésre nem ítélték mélységes, őszinte vallásos meggyőződése miatt. Hagyatékát, kéziratait, levelezését, ponyva- és szentképgyűjteményét, szakrális tárgyi anyagát, bútorokat és könyvtárát a szegedi Móra Ferenc Múzeum 1980-ban megvásárolta az örököstől.
A szegediek számára természetesen a város, a „szögedi nemzet” és külterületének, a „szegedi nagytájnak” néprajzi, művelődéstörténeti összegzései, a várostörténet művészeti emlékeinek megismertetései legjelentősebbek.
Ugyanakkor szakrális néprajzi kutatásait kiterjesztette az egész magyar nyelvterületre. Az etnográfia tudományában forradalminak tetszett szemlélete, a téma általa feltárt mélysége és alapossága. Eredményeit nemzetközileg is elismerték és számon tartják a mai napig.
Ma is közkézen forognak a jeles napokat, országszerte megtartott hagyományos vallási ünnepeket, szokásokat tudományossággal tárgyaló kézikönyvei (pl. Ünnepi kalendárium; Karácsony, húsvét, pünkösd). Kutatásait – amennyire lehetőségei engedték – módszeres tárgygyűjtés kísérte. Magánszemélyektől, adatközlőktől, ismerőseitől, tanítványaitól, plébánosoktól szerezte be a vallásosság tárgyi kifejezőit, a szakrális terek szimbolikus kellékeit, paraszti használatú szentképeket, búcsús emlékeket.
Muzeális gyűjteményében mintegy kétezer darab ponyvanyomtatvány, négyezer darab kis szentkép, több száz imakönyv és számos naiv, ill. magas művészeti alkotás található paraszti lakóterekből, vagy templomi mellékoltárokról: a barokk ereklye és szentkép-kultusz, és a népi vallásosság értékes művészeti formái, tárgyai, szentkép-grafikák, kisnyomtatványok, festmények és búcsús emlékek jelennek meg. A gazdag és értékes tárgyanyag egy jó részét a múzeum restauráltatta, ebből mutat be válogatást a Szakrális Művészetek Hete országos rendezvénysorozat programjaként.