TANANYAG – ÉLMÉNYEKKEL Gondolt már arra, milyen élményt jelenthet diáknak, pedagógusnak egyaránt a múzeumi műtárgyak között megtartott tanóra?
Tisztelt Pedagógus Kollégák!
„A múlt felidézésének igénye és az ehhez szükséges képességek fejlesztése csak akkor lehet eredményes, ha… élményszerű a tanítás…Ajánlott a múzeumok, közgyűjtemények látogatása, rendeltetésük, szerepük megismertetése. Ez szolgálja a tantárgy vonzóvá tétele mellett annak hitelességét is.” (Kerettanterv 2012)
Úgy gondoljuk, ha vannak is a készülő új kerettantervnek vitatott pontjai, e gondolat mögé minden, a történelmet szerető és azt fontosnak tartó ember – legyen az tanár, múzeumpedagógus vagy éppen tananyagfejlesztő szakember – egy emberként sorakozik fel.
Ahhoz, hogy a múzeumaink, kiállítóhelyeink természetes terei, a közgyűjteményi darabok pedig „élő” illusztrációi lehessenek a napi oktatásnak, a Móra Ferenc Múzeum 2012. decemberétől bemutatójelleggel, 2013 szeptemberétől pedig folyamatosan egész tanévre szóló programot indít, melyhez komplex programcsomagot állít össze. E programcsomag részei:
1. A múzeum szakemberei által az egyes tananyagokhoz válogatott, a múzeumban tartott tanórához szorosan kapcsolódó „minikiállítási anyag”, valamint aktívan használható szemléltető eszközcsomag.
2. Magas szintű szakmai pedagógus-továbbképzés, mely magába foglal egy előadást a korszak legújabb kutatási eredményeiről nagy hangsúlyt helyezve a helytörténeti vonatkozásokra, valamint ún. „anyagismereti órát” a tanórán felhasználható tárgyi anyagok megismeréséhez.
3. Folyamatos múzeumpedagógusi támogatás.
A program minden esetben a kerettantervi tananyagból indul ki, és annak a múzeumi környezetben leginkább elsajátítható elemeire fókuszál. Ehhez a pedagógusok minden év augusztusában egy éves tervet kapnak.
ÉLMÉNYTELI TANULÁS – JÓ GYAKORLATOK
Szeretettel hívjuk és várjuk a történelemtanárokat az első továbbképzésre
2012. december 10-én, hétfőn du. ½ 3 órára Fekete házba (Szeged, Somogyi u. 13.)
A TÉMA: AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ
A program:
14.15 – 14.30 Regisztráció, büfé
14.30 Köszöntőt mond dr. Orbán Imre megyei múzeumigazgató-helyettes.
14.4 0 – 15.10 Világégés és hátország
(Magyarország és Szeged a „nagyháborúban” )
dr. Marjanucz László egyetemi docens előadása
15.10 – 15.40 A kiállítási anyag bemutatása
Szanka József magángyűjtő és dr. Marjanucz László
15.40 – 16.00 A kiállítás és a szemléltető eszközcsomag tanórai alkalmazásának lehetőségei.
Bozsik Katalin társadalomtudományi szerkesztő, Mozaik Kiadó
Kérjük, hogy részvételi szándékát 2012. december 7.(péntek) 15 óráig jelezni szíveskedjék
a liptak.maria@gmail.com címen, vagy a 70/545-20-15 telefonszámon
MINDEN ÉRDEKLŐDŐT SZÍVESEN LÁTUNK!
Fogas Ottó
megyei múzeumigazgató
Káldy Mária
igazgató MOKK
Szatmári Csilla
csoportvezető
Csizmaziáné Lipták Mária
megyei múzeumi koordinátor