hirek83
Nevet kaphatnak a százötven éves Fekete ház kiállítótermei
2007. február 6.
Másfél évszázada, 1857-ben épült Szeged egyik legpatinásabb épülete, a Fekete ház. A most a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyeként működő ház munkatársai őszre az évforduló alkalmából az épület és a város százötven éves kapcsolatát áttekintő kiállítással készülnek. Szintén az ünneplés része, hogy a látogatók javaslatai alapján elnevezik a kiállítóhely termeit.
Mivel a Móra Ferenc Múzeum központi épületét, a Közművelődési Palotát felújítják, ezért hónapok óta a nagyközönség előtt a Fekete ház jeleníti meg Szegeden a múzeumi világot. A Fekete ház történészei büszkék rá, hogy itt kerülhetett megrendezésre a 23 ezer nézőt vonzó Dalí-kiállítás, illetve, hogy méltó tárlattal sikerült megemlékezni a házban az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójáról.
Ebben az esztendőben a Fekete házban tárlat mutatja be az ezeréves magyar kézművességet; a magyar népi ékszerek világát és – a várakozások szerint – közönségcsalogató kiállítás keretében kaphatnak ízelítőt az érdeklődők a színházi jelmezekről, tervekről. Áprilisban nyílik a száz éve született Buday György fametsző életéről szóló tárlat – a világhírű művész Radnóti Miklós barátja és a Szegedi Fiatalok körének szervezőegyénisége volt. E hónap közepétől látogatható Kanalas István fafaragó művész Fába vésett hit című kiállítása, melynek keretében több száz fakereszt lesz majd látható.
A Fekete házban három időszaki tárlatokra használt kiállítóterem van. A Fekete ház munkatársai az őszi ünnepségen szeretnék elnevezni a fölszinti termeket. Addig is várják a névjavaslatokat a Fekete ház portáján vagy a feketehaz@t-online.hu e-mail címen.
A kiállítótermek nevéről a döntést a beérkező ötletek alapján fogják meghozni a múzeum vezetői. Ha valaki fejből nem emlékszik, hogy a termek pontosan miként néznek ki és ahhoz milyen elnevezés illik, ebből a célból – február 16-tól, nyitvatartási időben – ingyen látogathatják a Fekete házat. A portán csak mondják ezt: „névadási látogatás”.