hirek-angyali-udvozlet
Angyali üdvözlet
Európára szóló szenzáció lehet a Móra Ferenc Múzeum birtokában lévő Angyali üdvözlet című, késő reneszánsz festményből. Az eddig raktárban őrzött mű a Móra-múzeum ősz elején nyíló bibliai műkincs kiállítása kapcsán került előtérbe. Már befejezéshez közeli a híres firenzei iskola egyik tagja által készített mestermunka restaurálása. Olasz és svájci szakemberek szenzációsnak nevezték a titokzatos táblaképet. A remekmű nyilvános bemutatása június 21.-én, szombaton, a Múzeumok éjszakája keretében történik meg.
A műalkotás 1925-ben hagyatékként került a szegedi múzeum birtokába. A sokáig raktárban lappangó, eredeti értékeit elrejtő mű keletkezési ideje a 16. század közepére tehető. Az elmúlt évszázadok alatt bekövetkezett hányattatások a fatáblát nagymértékben megviselték. A közelmúltban előkerült levéltári iratok szerint a műalkotáson az utolsó beavatkozást 1925-ben Beer József Konstantin, a festőből lett képkonzervátor végezte. Az akkori restaurálás megerősítette a táblakép hátulját, eltüntetett bizonyos sérüléseket és repedéseket, de a kor elvárásai alapján átfestett eredeti részeket is. Napjainkra azonban a 20-as években használt gyantás olajfesték és a szennyezett lakk elsötétedett. A nagy szakértelemmel és a legkorszerűbb anyagokkal, technikákkal végzett restaurálás a végéhez közeledik, elérkezhet a műremek nyilvános bemutatása.
Magyar és nemzetközi szakemberek véleménye szerint minden bizonnyal Giorgio Vasari, Michelangelo tanítványa festhette a Móra Ferenc Múzeum birtokában lévő titokzatos remekművet, az Angyali üdvözletet. A festmény restaurálása jól halad Budapesten, a szakemberek a munka – nem könnyű – végső fázisánál tartanak. Az újjászülető, ismeretlen mű példátlan érdeklődést keltett az itáliai reneszánsz cinquecento-korszakát kutató hazai és külföldi művészettörténészek körében. A szakértők többségének csaknem egybehangzó véleménye szerint a 16. században élt Giorgio Vasari, a Medici-család szolgálatában álló művész és építész, Michelangelo tanítványa lehet az Angyali üdvözlet alkotója. Giorgio Vasari olasz festő, építész, művészettörténeti író volt. Michelangelo tanítványaként a mester nagy római falfestményeinek másolásával képezte ki magát. Vasari Firenzében nagyrészt a Medici-család szolgálatában állt. A Palazzo vecchio udvarának, nagy termének és melléktermeinek freskóképeiben főleg a Medici család történetének egyes jeleneteit ábrázolta. Számos függő képe közül a legnevezetesebbek: Az utolsó vacsora (Firenze, Sta Croce kolostor); Keresztelő Szent János lefejezése (Róma, S. Giovanni Battista); Krisztus föltámadása (sienai akadémia); Szent Gergely (bolognai képtár); Caritas (madridi múzeum).
A kutatók szerint a reneszánsz szót minden bizonnyal ő írta le először. Az Uffizi-palotát, mely a Mediciek kormányzatának székhelye volt, Vasari tervezte. Vasari klasszikus építészeti elemeket alkalmazott ugyan, mégis eredeti módon álmodta meg a szerkezeteket. Michelangeloval tanítványi-baráti kapcsolatban volt, festett képeket is Michelangelo útmutatásai szerint és az ő tanácsára kezdett építészeti tanulmányokat folytatni.
A Móra Ferenc Múzeum tulajdonában lévő Angyali üdvözlet táblakép – ha a szakértői vélekedések tejes mértékben bebizonyosodnak és tényleg Vasari a szerző – a második magyarországi közgyűjteményben, magyar földön őrzött Vasari-mű.
Restaurálás előtt |
Restaurálás közben |