hirek-balint-sandor-emleknap
Bálint Sándor emléknap
Harminc éve hunyt el a 20. századi magyar néprajzkutatás meghatározó alakja, Bálint Sándor. A tudósra május 10-én felolvasóüléssel és kamara-kiállítással emlékeztek a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. A konferencián dr. Zombori István megyei múzeumigazgató köszöntője után Kiss Rigó László Szeged-Csanádi megyéspüspök Bálint Sándor boldoggá avatásának folyamatáról, Erdélyi Zsuzsanna Kossuth-díjas néprajzkutató a legszögedibb szögedi emberi vonásairól beszélt , majd jeles szegedi néprajzkutatók idézték Bálint Sándor munkásságát.
Bálint Sándor szegedi néprajzkutató az egyik utolsó magyar polihisztor. A szegedi egyetem néprajz professzoraként dolgozott, míg „rendszerellenes izgatás” vádjával felfüggesztett börtönbüntetésre nem ítélték vallásos meggyőződése miatt. A vallásos néprajz területén végzett munkássága nemzetközi jelentőségű. Szeged és a szegedi nagytáj, „a szögedi nemzet” népi kultúrájának, művelődéstörtének, a vallásos népéletének legalaposabb ismerője volt.
Hagyatékát, kéziratait, levelezését, ponyvagyűjteményét, szentkép anyagát, szakrális tárgyait, bútorait és könyvtárát a szegedi Móra Ferenc Múzeum1980-ban vásárolta meg az örököstől.