A bizánci hatásról
A magyarországi görög-bizánci kultúra és egyházművészet hatásairól szóló kötetet január 20-án, kedden mutatták be a Móra Ferenc Múzeumban. A Nagy Márta által írott könyvet dr. Zombori István múzeumigazgató ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Az impozáns kiadvány fotóit a Móra-múzeum ismert fotográfusa, Dömötör Mihály készítette
Nagy Márta tanulmányai a magyarországi ortodox diaszpórát alkotó nemzetiségek – szerbek, görögök, macedovlachok, románok, bolgárok – egyházművészetéről szólnak. A szakember kutatásai e tudományterületen az első és jórészt egyedüli vizsgálatok. E kutatások eredményeit foglalja össze a kedden bemutatásra került kötet is. A könyvben olvasható tanulmányok az 1988-2006 között Magyarországon és külföldön – Görögországban, Romániában, Szerbiában – idegen nyelveken megjelent írások újabb, de főképpen első magyar nyelvű közlései. A válogatás egyik szempontjául az szolgált, hogy a magyarországi görögség és a velük szoros közelségben élő macedovlachok vallásgyakorlásához kapcsolódóan létrejött egyházművészeti tárgyak minél több típusa – ikonok, ikonosztázionok, proszkünetárionok, templomépületek, síremlékek – kerüljön bemutatásra.
A kötetbe bekerült tanulmányok jórészt kétféle módszertani megközelítésűek, monografikus jellegűek és ikonográfiai feldolgozások. A kötet fényképfelvételei a kitűnő műtárgyfotósnak, a téma iránt elkötelezett Dömötör Mihálynak az igényes munkái.
Képek a könyvbemutatóról
|