hirek-del-alfoldi-kezmuves-remekek
Dél-alföldi kézműves remekek a Fekete házban
Dél-Alföldi Magyar Kézműves Remek díjas iparművészek kiállítása -pdf
Nyolc dél-alföldi iparművészet mesterremekeiből nyílik kiállítás április 8-án, pénteken 17 órakor a szegedi Fekete ház kiállítóhelyen. A tárlat-megnyitó házigazdája dr. Zombori István megyei múzeumigazgató, az eseményen köszöntőt mond Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, a kiállítást megnyitja dr. Deutsch Tamás EP-képviselő.
A kézműves tárlaton kiállít a legendás vásárhelyi fazekas, Ambrus Sándor is, aki Magyarország „fazekasfővárosában”, Hódmezővásárhelyen 47 éve foglalkozik a mesterséggel. Jellegzetes stílusa szervesen épül a korábbi helyi hagyományokra. Míves és a mai lakáskultúrába kiválóan illeszkedő, jól használható tárgyakat készít, amelyeket számos díjjal ismertek el. Műhelye kiállítóterem és múzeum is, ahol rendszeresen fogad látogatókat és a társ-kézművesek számára kiállításokat rendez.
A tárlaton szintén bemutatkozó Szakál László ötven éve játszik citerán, 1997 óta pedig készíti is ezt a jellegzetes magyar népi hangszert. Citeráival és szólistaként egyaránt számos elismerésben részesült. Az általa készített hangszerek még a tengerentúlra is eljutottak.
Tarjányi József késes munkáival is megismerkedhet a nagyközönség. Tarjányi négy generáció családi hagyományait folytatva, 1986 óta készít késeket, tőröket és bicskákat. Az átadott tapasztalatokat tanulmányaival egészítette ki, s így a hagyományt modern ismeretekkel ötvözve készíti többszörösen díjazott népi iparművészeti termékeit. Lenyűgöző a kések sokfélesége, ami funkciójuknak megfelelő formai változatosságukból és kivitelezés egyediségéből fakad.
A dél-alföldi iparművészeti mesterremekeket felvonultató kiállításon kosárfonó, tűzzománckészítő, textiltervező és hímző szakember is bemutatkozik.