hirek-ezer-egy-ejszaka
Őszi éjszaka a Móra Ferenc Múzeumban
Tömegvonzása volt a Móra Ferenc Múzeumnak november 14-én szombaton. A Múzeumok Őszi Éjszakája sikerét jelzi, hogy néhány óra leforgása alatt ezer látogatót fogadott az intézmény. Vagyis: ezer egy éjszaka. A nyaranta nagyon sikeres múzeumok éjszakája mintájára és látogatottságán felbuzdulva került megrendezésre országosan a program. Múzeumunkban kiemelt érdeklődés kísérte a zseblámpás raktárlátogatásokat, de mindkét alkalommal zsúfolásig telt a kiállítóterem Kubinyi Anna tárlatvezetésén és Trogmayer Ottó nyugalmazott múzeumigazgató könyvbemutatójára is igen sok érdeklődő érkezett. Varázsa volt a napnak, hogy még Kotormány Jánosnak, Móra mindenesének, jobbkezének leánya is e napon járt a nékik egykor otthon is jelentő múzeumban.
A nyaranta nagyon sikeres múzeumok éjszakája mintájára és látogatottságán felbuzdulva került megrendezésre országosan a Múzeumok őszi fesztiválja programsor és ennek keretében záró akkordként a Múzeumok őszi éjszakája.
A Móra Ferenc Múzeumban ez alkalomból egész nap programok várták az érdeklődőket november 14.-én, szombaton. Délelőtt hagyományos múzeumpedagógiai foglalkozás volt, a matinén Nyilas István segítségével természetismereti programban a téli időszámítás került terítékre.
A múzeum egyik jelentős időszaki kiállítása az Üzenő textilek című tárlat, Kubinyi Anna textilművész bemutatója. A kiállításon a művész két tárlatvezetést tartott a nagy számú érdeklődőnek.
Dr. Trogmayer Ottó nyugalmazott megyei múzeumigazgató sikergyanús könyvének bemutatója délután széles karéjban szögezte székhez a könybarátokat: A ló féktávolsága című könyvről a mesélő kedvű, közismert régész, tudományszervező és közéleti ember, mint szerző, saját maga adott háttér ismereteket.
A múzeum nem csak kiállítótér, hanem a gyűjtő, feldolgozó, tudományos munka terepe is, sőt mérvadó vélemények szerint hangsúllyal inkább az. Ezért is rendhagyó és mondhatni egyedi volt, hogy a Múzeumok őszi éjszakája nyitottá tette a látogatók előtt a múzeumi raktárakat: Zseblámpás látogatásra invitáltukk a múzeumbarátokat. Szakemberek kalauzolták az érdeklődőket a néprajzi, természettudományi és a régészeti raktárban. Restaurátor műhelybemutató is kínálkozott érdekességként az őszi éjszaka múzeumi vendégeinek.
Szonett Szegedhez címmel a Szegedi Divatiskola növendékei tartottak divatbemutatót a múzeum aulájában .Juhász Gyula költeményeinek hangulatára, Szeged és a Tisza ihlette ruhadarabok, ruhatervek mutatkoztak meg az érdeklődőknek.
A Múzeumok Őszi Éjszakája program keretében köszöntötték Szegeden a Móra Ferenc Múzeumban Kotormány János lányát, a 95 éves Kotormány Erzsébetet. Móra Ferenc számos művében említett és megelevenített Kotormány Jánosról (1884-1960) Kármán Irén dokumentumfilmes készít történelmi portréfilmet. Erzsike nénit – vagy ahogy ismerősei hívják: Pösze nénit – évtizedek óta ismeri
Kotormány Erzsébetnek számos emléke van édesapjáról. A mai napig szobájában őrzi idős kori portréját és fiókjában a fiatal Kotormány János fotográfiáját. Édesapjára úgy emlékszik, mint egy intelligens parasztemberre, aki mindent egyből megjegyzett és hetek múlva is emlékezett rá. Jó memóriája, kiváló ítélőképessége és emberismerete volt. Kotormány János, vagy ahogy Móra emlegeti, a „múzeumi János”, az író-igazgató „jobbkeze és famulusa” volt. Két évtizedes munkakapcsolatuk alatt szinte összenőttek. Ezt a szoros kapcsolatot szimbolizálja Tápai Antal szobrászművész Móra emlékműve, amely a szegedi Roosevelt téren található és az ülő alakot Kotormány János hivatalszolgáról mintázta. A szobornál koszorút helyeztek el a múzeum képviselői, Kotormány Erzsébettel együtt.