hirek-morva-muzeum
V-4 múzeumok együttműködése
Négy múzeum stratégiai együttműködéséről zajlott konferencia szeptember utolsó napjaiban Szegeden, a Móra Ferenc Múzeumban. A Visegrádi Országokból a brünni Országos Morva Múzeum, a lengyelországi Krosno Kárpátaljai Múzeuma, a pozsonyi Szlovák Nemzeti Múzeum, valamint a szegedi Móra Ferenc Múzeum képviselői találkoztak azzal a szándékkal, hogy közösen pályázzanak a Visegrádi Alap pénzügyi támogatásáért, amelynek segítségével folyamatos kulturális együttműködést alakítanának ki V-4 országok négy intézménye között.
A kapcsolattartás kiállítások cseréjében és egyéb szakmai együttműködésben nyilvánul meg az elképzelések szerint. Ennek első lépése, hogy folyamatosan tájékoztatják egymást az aktuálisan meglévő, a folyamatban lévő és a készülő kiállításaikról. A stratégiai terv részeként a nemzeti sajátosságokat, gyűjteményi specialitásokat kívánja a négy múzeum bemutatni négy éven keresztül oly módon, hogy ebben az időtartamban mindenki adna kiállítást a három társ-helyre, és ugyanígy mindegyik múzeumtól fogadna is kiállítást. A Csongrád megyei múzeum a Délalföld világmárkáit mutatná be a ( Visegrádi Négyek) V-4 együttműködő múzeumaiban. Azokat a hungaricumokat, amelyek világmárkák is egyúttal, nevezetesen a Pick szalámi, a délalföldi paprika, a makói hagyma. Nem titkolt cél a hungaricumok kulturtörténeti bemutatásán túl, vidékünk jellegzetes termékeinek az egészséges életvitelben betöltött szerepét is hangsúlyozni. Természetes módon kísérő rendezvények társulnak a közösen pályázó partnermúzeumok mindegyik csere-kiállításához, hogy még inkább megismerhetők legyenek az egyes intézmények gyűjteményeinek sajátosságai, a képviselt népek élete, életvitele. Így, hazai részről igyekszünk a Délalföld borairól, gasztronómiájáról is érzékletes bemutatót társítani és hagyományőrző folklórcsoportokkal, szervezetekkel karöltve színesebbé tenni a bemutatkozást. Hasonlóképpen a többi együttműködő múzeum is készül programokkal, miután mindegyik fél pozitívan fogadta a szegedi javaslatot, s közvetlenül, konkrét programlehetőségek is szóba kerültek a megbeszélésen. A lengyel partner például a jellegzetes, valóban egyedi és páratlan lámpagyűjteményét hozná el Krosno múzeumából. A tervbe vett kiállításukhoz kísérő programot biztosítanának, miután szűkebb pátriájukban vannak még olyan kézművesek, akik a bemutatók helyszínén tudnák formálni az üvegtárgyakat, megmutatva az üvegművesség látványos mozzanatait. A Morva Múzeum fontos jellegzetessége, hogy az intézményükön belül külön gyermekmúzeum létezik, ezáltal sajátos, érdekes programváltozatokat hozhatnak a társként szereplő három múzeumba. A Szlovák Nemzeti Múzeum néprajzi tárgyú anyaggal, viselet- és életmód történeti kiállítással, illetve programokkal társul a bemutató-cseréhez.
A szegedi találkozón résztvevő intézmények képviselői abban állapodtak meg, hogy a következő hat hónapban a megbeszélésen vázlatolt programok, tervek alapján mindenki elkészíti a saját konkrét tervét, amelyeket egybegyűjtve és egymáshoz hangolva pályázatként nyújtanak be a Visegrádi Alaphoz. A pályázatot a V-4 együttműködő múzeumai nevében a Móra Ferenc Múzeum. Csongrád Megyei Önkormányzat Múzeuma nyújtja be. A stratégiai alap pályázatán – ahol a nagyságrendeket érzékelteti, hogy a pályázható támogatások 200 ezer eurónál kezdődnek – az a cél, hogy a négy múzeum között folyamatos kulturális együttműködés bontakozhasson ki, megismertetve kölcsönösen egymás gyűjteményeit, s a kiválasztott anyagokkal és programokkal közelebb hozva a Visegrádi Országok népeinek hétköznapi életét, kultúráját a Visegrádi gondolat szellemében.