hirek-grof-banffy-miklos-terformalas-kiallitas
Jelmezeket tervezett a volt külügyminiszter – a Fekete házban megnézhetik
Meghívó a 21 éves Tér és Forma Építésziroda kiállítás megnyitójára.
Meghívó grf. Bánnfy Miklós életét, munkásságát bemutató vándorkiallitás megnyitójára.
Újonnan nyíló kiállításokkal jelentkezik a Múzeumok Éjszakája június 25-én Szegeden. A Várban „Térformálás” címmel a 21 éves Tér és Forma Építész Iroda tárlata kerül megnyitásra, ahol többek között Szeged árvíz előtti és jelenlegi óriásmakettjét és Székó Gábor szobrászművész külön erre az alkalomra készült alkotásait is bemutatják. A Fekete ház is új kiállítással várja az érdeklődőket: gróf Bánffy Miklós munkásságát ismerhetik meg a művész-politikus életéhez kapcsolódó relikviákon keresztül.
A Várban a huszonegy éves Tér és Forma Építész Iroda tárlatát nyitják meg szombaton délután 6 órakor, ahol az elmúlt két évtized legfontosabb, az iroda által tervezett épületek tervrajzait, fotóit mutatják be. A tárlat külön érdekességet is tartogat a látogatók számára: megtekinthetik Székó Gábor szobrász alkotásait, melyeket a művész az épületekre reflektálva, a helyszínen készített el.
Mindezek mellett a nagy árvíz előtti Szeged városképét is megismerhetik az érdeklődők: egy óriásmakettel szemléltetik az 1879 előtti városszerkezetet, valamint szintén maketten keresztül mutatják be a mai Szeged szerkezeti felépítését. A kiállításon továbbá kiemelt szerepet kap a folyó és a város kapcsolata a Tisza-part rekonstrukcióját és a NOÉ lakóhajót bemutató terveken keresztül.
A Múzeumok Éjszakáján újonnan nyíló kiállítások sora 18 óra 30 perckor folytatódik: ekkor kerül megnyitásra a Fekete házban gróf Bánffy Miklós életét és munkásságát bemutató emléktárlat. Bánffy volt azon politikusok egyike, aki kieszközölte az ausztriai területek visszacsatolásáról tartott népszavazást, melynek eredményeként a „hűség városa”, Sopron és környéke visszakerült az országhoz 1922-ben.
A két világháború között a Bethlen-kormányban külügyminiszteri posztot töltött be, a politika mellett pedig íróként, grafikusként, rendezőként és jelmeztervezőként is tevékenykedett. A kiállításon az érdeklődők megtekinthetik az Embert tragédiájának eredeti szövegkönyvét, melyet 1934-ben a Szegedi Szabadtéri Játékokon ő rendezett. A kiállítás másik különlegessége a Varázsfuvola egyik jelmezének rekonstrukciója, melynek eredetijét Bánffy tervezte 1913-ban.