hirek-jarvany-tanacskozas
Járványokról a múzeumban
A Móra Ferenc Múzeumban tartotta 2009. évi nemzetközi kongresszusát a Frankofón Paleopatológus Társaság. Az április 30. és május 3. között megrendezett nagyszabású konferencián részt vettek a szakma elismert magyar és frankofón képviselői, az előadások így angol és francia nyelven zajlottak. A nyitóbeszédek és előadások az egyetem és a múzeum kapcsolataira utaltak, különösen a Vár történetével kapcsolatos kutatásokra vonatkozóan. A tanácskozáson kiemelten foglalkoztak a fertőző megbetegedések járványtörténetével, a régi emberi maradványokon, csontokon és múmiákon megfigyelhető kóros elváltozások elemzésével.
A nyitó plenáris ülésen Dr. Zombori István, a tanácskozásnak otthont adó intézmény vezetője, megyei múzeumigazgató köszöntötte a résztvevőket. Múzeumunk részéről Dr. Horváth Ferenc régész, tudományos igazgatóhelyettes a Vár területén feltárt középkori templom történetéről tartott érdeklődést keltő összegzőt. Az ott feltárt temetkezési helyről, középkori
(és a 1700-as évek elejéig használt) temetőből előkerült csontok vizsgálatáról Ősz Brigitta antropológus (SZTE Embertani Tanszék) számolt be. Ez a vizsgálat sor is utal a legutóbbi időkből külön hangsúllyal a múzeum és az egyetem kapcsolataira
A résztvevők megismerhették egymás kutatási eredményeit első kézből is, az elmúlt korok betegségeit, járványait illetően . A tudósok előadást tartottak mind a hazai, mind a nemzetközi kutatások eredményeiről- így szó volt a szegedi vár ásatási munkálatairól, Széchenyi Pál 17. századi kalocsai érsek múmiájának vizsgálatáról, csakúgy, mint II. Ramszesz fáraó betegségének lehetséges okairól, vagy egy 3200 éves egyiptomi múmia agyának MR vizsgálatáról. A különleges konferencián szót ejtettek a ma is létező betegségek elődeiről: a tuberkulózis különböző formáiról – az egyik előadás témája egy több mint ötezer éves csonttuberkulózisban elhunyt gyermek múmiájának vizsgálata – vagy a HIV 18. századi elterjedéséről.
A múzeumba érkezők az előadások segítségével bebarangolhatták Théba városának sírkamráit, körbejárhatták a középkori Magyarország és Franciaország tájait, miközben megismerkedtek az adott kor orvostudományi rejtélyeivel, a nagy betegségek és járványok talányaival.
A Frankofón Paleopatológus Társaság kongresszusán a házigazda múzeum a hivatalos, munkaprogramokon túlmenően kötetlen esten segítette elő a baráti-kutatói kapcsolatok erősödését.
Képek a konferenciáról: