hirek-mukincs-bunbak
Szembenézés a bűnbakkal
A Móra Ferenc Múzeum a bibliai műkincs kiállításhoz kapcsolódóan kísérőrendezvények, társtárlatok és happening-ek sorát kívánja megrendezni a következő hónapokban. A programok célja, hogy ezáltal is a közgyűjteményben látható 4 milliárdos értéket képviselő páratlan kollekcióra lehessen felhívni a kultúrára nyitott polgárok figyelmét.
Az első akció egy játékos kísérlet volt a bűnbak bibliai története kapcsán. Szeptember 30-án, kedden a járókelők és a sajtó képviselői is találkozhattak egy igazi bűn(kecseke)bakkal a Móra-múzeum mellett.
A bűnbak kijelölése, pusztába hajtása régi szertartás, az ősi élet emléke. Az engesztelés, a megbocsátás, a bűnbocsátás vágya mindig is élt az emberekben, ezért jelöltek ki anno egy kecskebakot, akire ráolvasták a közösség bűneit. A kereszténység megjelenésével az ősi bűnráolvasás elvesztette eredeti funkcióját, majd kialakult a gyónás intézménye.
A Móra-múzeum e mostani játékos kezdeményezéseként szeptember 30-án, kedden 13 óra és 14 óra között bárki ráolvashatta a világ bűneit egy egyébként ártatlan lelkű jószágra, egy szépséges, bölcs kecskére. A nyilvános „közbűnráolvasást” Perovics Kiss Ágnes, a Barboncás Társulat tagja vezette. Az esemény keretében dr. Zombori István múzeumigazgató is szembenézett a bűnbakkal és az állat fülébe súgta a magyar alföld vélt vagy feltételezett vétkeit. A sajtóban munkálkodók és a „vétlen” járókelők is szívesen kapcsolódtak a játékos figyelemkeltéshez.