hirek-radio-jatek
„.és látta Isten, hogy jó.”
Válogatás hat évszázad kincseiből című kiállítás
A Rádió 88. kérdései
A Rádió 7. kérdései
A Rádió 88 kérdései:
1. Ki volt Ádám párja? (Éva)
2. Milyen állat csábította Évát az első bűnbeesésre? (kígyó)
3. Ki volt/hogy hívták Jézus édesanyját? (Szűz Mária)
4. Hogy hívták Jézus nevelőapját? (József)
5. Hol született Jézus? (Betlehemben)
6. Hány tanítvány kísérte Jézust vándorlásai során? (12)
7. Melyik tanítványa árulta el Jézust-hogy hívták őt? (Júdás)
8. Mit evett Jézust a tanítványaival az utolsó vacsora során? (kenyeret és bort)
9. Hogy hívták azt a férfit, aki vízzel keresztelte meg az embereket? (Keresztelő János)
10. Salamon király neve elé milyen jelzőt szoktunk illeszteni? (bölcs)
11. Káinnak hogy hívták a testvérét, akit megölt? (Ábel)
12. Ki volt a legnagyobb zsidó király? (Dávid)
13. Ki vezette ki a zsidó népet az egyiptomi fogságból? (Mózes)
14. Hány parancsolat állt a kőtáblán, amelyet Mózes a hegyről hozott le? (10)
15. Ki épített bárkát, hogy megmeneküljön az özönvíz elől? (Noé)
16. Jézus neve elé milyen jelzőt szoktunk tenni -ez egy város neve! (názáreti)
17. Hányadik napon támadt fel Jézus a halottaiból?(harmadik)
18. Mi a keresztények legnagyobb ünnepe? (Húsvét)
19. Mikor ünnepeljük Jézus születését? (Karácsony)
20. Hogyan mondjuk más szóval a halottak napját, keresztény ünnepre utalva? (mindenszentek)
A Rádió 7. kérdései:
1. Milyen alkalomból rendezte meg a szegedi Móra Ferenc Múzeum „.és látta Isten, hogy jó.” című kiállítását?
- Alapvetően ez egy nagyon jó téma, így a kiállítás bármikor megrendezhető. Éppen most került rá sor.
- Több bíboros kérte erre a múzeumot.
- Azért, mert 2008 a Biblia éve
A helyes válasz: c.
A Magyar Bibliatársulat kezdeményezésére a katolikus, a református és az evangélikus egyház a 2008. esztendőt a Biblia évének nyilvánította. Az év mottója: „Boldog, aki olvassa…” (Jel 1,3) Az egyházak arra kértek mindenkit, hogy keressék a kapcsolódás lehetőségeit a Biblia éve programjaihoz. A szegedi Móra Ferenc Múzeum ezzel a kiállítással emlékezik meg a Biblia évéről.
2. A Bibliát milyen elnevezésekkel lehet még jelölni?
- Nagy képeskönyv
- Isten igéje, Szentírás vagy Könyvek Könyve
- Lapgyűjtemény
A helyes válasz: b
A Biblia a kereszténység szent könyve. Két része az Ószövetség és az Újszövetség. A műnek a legelterjedtebb megnevezése a Biblia szó mellett ma a Szentírás.
3. Mely országokból érkeztek a kiállításra műtárgyak?
a. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia
b. Magyarország, Csehország, Szlovénia
c. Magyarország, Ausztria, Románia
A helyes válasz: a.
A magyarországi anyag a Pannonhalmi Bencés Főapátságból és a Szeged-Csanádi Püspökségből, a szlovákiai műtárgyak a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeumból, a lengyel darabok pedig a Sandomierzi (szandomiezs) Püspökség Múzeumából valók.
4. A Biblia két fő részből áll: Ószövetség, Újszövetség. Az Újszövetségben olvashatók az evangéliumok. Hány evangélium van az Újszövetségben.
a. Öt
b. Hat
c. Négy
A helyes válasz: c
Az Újszövetségben négy evangélium olvasható. Ezek szerzői: Szent Máté, Szent Lukács, Szent Márk és Szent János. Emberi alakokkal vagy ún. szimbólumokkal, jelképekkel szokták őket ábrázolni. Ekkor Mátét egy angyal, Lukácsot egy ökör, Márkot egy oroszlán, Jánost egy sas jelöli.
5. A múzeum dísztermében a négy evangélista igen színvonalas barokk szobrai láthatók. Honnan érkeztek ezek?
a. Kassa
b. Bukarest
c. Bécs
A helyes válasz: a
A négy evangélista dúsan aranyozott, 1740 körül készült szobrai Kassáról érkeztek. Ha éppen nincsenek Szegeden vagy másutt kiállítva a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeumban őrzik ezeket.
6. A trianoni békediktátum egy-egy műtárgy életében is tragikus esemény. Egy fölvidéki szárnyasoltárunk a Magyar Nemzeti Galériában van kiállítva, míg szárnyai Kassán maradtak. Ezek most láthatók. Melyik ez az oltár.
a. A csíkszentléleki Szentlélek eljövetele oltár
b. A csíknémasági Szűz Mária főoltár
c. A leibici két női szent oltára
A helyes válasz: c
Csíkszentlélek és Csíknémaság két erdélyi település. Leibic a Fölvidéken található. Az innen származó oltár 1521-ben készült. Az oltárszekrényt 1917-ben Esztergomba szállították, míg a szárnyak Kassán maradtak.
7. Ezen oltárszárnyak egyik jelenete: Krisztus az olajfák hegyén. Jézus elvonulva imádkozik. Néhány apostolát magával vitte. Hányat?
a. Hármat
b. Hetet
c. Tizennégyet
Helyes válasz: a
Krisztus az utolsó vacsora után tanítványaival kimegy az Oajfák hegyére. Itt tanítványait hátra hagyva elvonult imádkozni, csak Pétert, Jakabot és Jánost vitte magával. A képen az imádkozó Jézus mellett a három apostol is látható. Míg ő imádkozik a három apostol békésen szundikál.
„Közben odaért velük a Getszemáni nevű majorba. „Üljetek le – mondta tanítványainak -, én arrébb megyek és imádkozom.” Csak Pétert és Zebedeus két fiát vitte magával. Egyszerre szomorúság fogta el, és gyötrődni kezdett. „Halálosan szomorú a lelkem – mondta nekik. – Maradjatok itt és virrasszatok velem!” Valamivel odébb ment, és arcra borulva így imádkozott: „Atyám, ha lehetséges, kerüljön el ez a kehely, de ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem ahogyan te!” Aztán visszament tanítványaihoz, de alva találta őket. Szemére vetette Péternek: „Még egy órát sem tudtok velem virrasztani? Virrasszatok és imádkozzatok, nehogy kísértésbe essetek. A lélek ugyan készséges, a test azonban erőtlen.” Másodszor is elment és így imádkozott: „Atyám, ha nem kerülhet el ez a kehely anélkül, hogy ki ne igyam, legyen akaratod szerint!” Amikor visszatért, megint alva találta őket. Erre otthagyta őket, újra elment, és harmadszor is ugyanazokkal a szavakkal imádkozott. Aztán visszament tanítványaihoz, s így szólt: „Aludjatok csak és pihenjetek! Elérkezett az óra. Az Emberfiát a bűnösök kezére adják.” (Mt 26,36-45)
8. A kassai anyag legszebb darabjai magyar királyokat ábrázolnak. Kik ők?
a. Szent István és Szent László
b. Mátyás és Károly Róbert
c. Szent István és Zsigmond
A helyes válasz: a
A két magyar szent királyt ábrázoló szobrot 1520 körül faragták a fölvidéki Szepességben. Hársfából készültek, szépen aranyozták őket. Szinte életnagyságúak. Magasságuk 170 cm.
9. A kiállításunkban több Szent Mihály arkangyalábrázolás látható. Ezek az arkangyal tiszteletének fő vonásait mutatják. Melyek ezek?
a. Mihály hírt visz Máriának
b. Mihály találkozik Gáborral
c. Mihály legyőzi a sátánt és megméri az elhunytak lelkeit
A helyes válasz: c
Szent Mihály a sátánon győzedelmeskedő mennyei seregek vezére. Egy 18. századi Kassa vidéki szobron láncon tartott, ördög formájú sátánra tapos, miközben kardjával készül lesújtani rá. A Pannonhalmáról való, 1683-ban festett képen a páncélt viselő Mihály az utolsó ítélet angyala. Jobbjában kardot tart, baljában mérleget, melyen megméri a lelkeket.
„Ezután nagy harc támadt a mennyben. Mihály és angyalai megtámadták a sárkányt. A sárkány és angyalai védekeztek, de nem tudtak ellenállni, s nem maradt számukra hely a mennyben. Levetették a nagy sárkányt, az ősi kígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki tévútra vezeti az egész világot. A földre vetették, s vele együtt letaszították angyalait is.” (Jel 12,7-9)
10. Krisztus keresztre feszítése igen gyakran ábrázolt jelenet. A legenda szerint kinek a csontjai bukkantak elő miközben Krisztus keresztjét a földbe állították.
a. Dávid és Góliát
b. Nem volt ott semmiféle csont
c. Ádám
A helyes válasz: c
A Szent Kereszt legenda szerint Ádám a kereszt fölállításának a helyén volt eltemetve. Miközben ásták be a keresztet, Ádám csontja előbukkantak, és Krisztus kiömlő és aláhulló vére így őt is megváltotta. A jelenet többek között látható a pannonhalmi Krisztus a kereszten (16. század) című festményen és a szintén pannonhalmi Kereszt koponyával (18. század) című szobron.
11. Egyik királyunk palástjából készült miseruhát őriznek Szegeden. Ki volt ez a király?
a. Szent István
b. Mátyás
c. Hercules
Helyes válasz: b
1465-ben Mátyás király Szegeden járt. Bement a Szent Dömötör-templomban, és föltűnt neki, hogy a pap, milyen kopott miseruhában misézik. Ekkor levette válláról az értékes, itáliai reneszánsz szövetből készült palástját, az oltárra helyezte, hogy ebből varrjanak a szent szertartásokhoz méltó szent ruhát.
12. Egy Lengyelországból származó keresztelőtálon a bűnbeesés jelenete látható. Ádám és Éva a hagyomány szerint a sátán, a kígyó csábítására milyen fáról szakajtott gyümölcsöt?
a. Meggy
b. Cseresznye
c. Alma
A helyes válasz: c
A 15. századból származó, a használattól erősen kopott réztálon Ádám és Éva bűnbe esése látható. Bűnük lényege, az Úr parancs ellenére, a kígyó csábítására szakítottak a jó és rossz tudás fájáról, mert olyanok akartak lenni, mint az Isten. A Szentírás nem mondja meg, milyen fa is volt ez, a nyugati hagyomány azonban úgy tartja, hogy almafa.
„A kígyó ravaszabb volt a föld minden állatánál, amit az Úristen teremtett. Ezt mondta az asszonynak: „Valóban mondta Isten, hogy nem ehettek a kert valamennyi fájáról?” Az asszony így válaszolt a kígyónak: „A kert fáinak gyümölcséből ehetünk. Isten csak a kert közepén álló fa gyümölcséről mondta: Ne egyetek belőle, ne érintsétek, nehogy meghaljatok.” Erre a kígyó így beszélt az asszonyhoz: „Semmi esetre sem fogtok meghalni. Isten jól tudja, hogy amely napon abból esztek, szemetek felnyílik, olyanok lesztek, mint az istenek, akik ismerik a jót és a rosszat.” Az asszony látta, hogy a fa élvezhető, tekintetre szép, és csábít a tudás megszerzésére. Vett tehát gyümölcséből, megette, adott férjének, aki vele volt, és az is evett belőle.” (Ter 3,1-6)
13. Több műtárgyon tűnik föl az angyali üdvözlet jelente. Egy angyal jelenti Máriának. Ki volt ez az angyal?
a. Rafael
b. Mihály
c. Gábor
A helyes válasz: c
Az angyali üdvözlet Jézus foganásának, az Ige megtestesülésének a története. Jézus életét bemutató ciklusok első képe. A Szent Lukács evangéliumból ismerjük a történetet. Gábor angyal elmegy, köszönti Szűz Máriát, és közli vele, hogy ő lesz a Megváltó édesanyja.
„Az angyal ezt mondta neki: „Ne félj, Mária! Kegyelmet találtál Istennél. Gyermeket fogansz, fiút szülsz, és Jézusnak fogod elnevezni. Nagy lesz ő és a Magasságbeli Fiának fogják hívni. Az Úr Isten neki adja atyjának, Dávidnak rónját, és uralkodni fog Jákob házán örökké, s országának nem lesz vége.” Lk 1,30-33
14. A Móra Ferenc Múzeumban van egy szenzációs alkotás. A szakértők véleménye szerint Giorgio Vasari (1511-1574) manierista festő alkotása. Műve címe: Angyali üdvözlet. Hol alkotott a mester?
a. Magyarország, Buda
b. Afrika
c. Itália, Firenze
A helyes válasz: c
A Móra Ferenc Múzeum nemzetközi figyelmet kiváltó műalkotása valószínűleg a 16. században Firenzében készült. Vasari Michelangelo tanítványa, Raffaello kortársa volt.
15. A legkülönbözőbb ábrázolásokon, de akár a karácsonyi üdvözleteken is az egyik leggyakrabban előforduló jelenet a háromkirályok. A hagyomány szerint hogy hívták őket?
a. Sándor, József, Benedek
b. Gáspár. Menyhért, Boldizsár
c. Jóska, Pista, Miska
A helyes válasz: b
A háromkirályok történetét Máté evangélista meséli el. A bölcsek a Messiás csillagát követve jutnak el kisdedhez. Bementek a házba, és leborulva hódoltak előtte, majd elővették kincseiket, aranyat, tömjént és mirhát ajándékoztak neki.
„Amikor a júdeai Betlehemben Heródes király idejében Jézus megszületett, bölcsek jöttek napkeletről Jeruzsálembeés kérdezősködtek: „Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten s eljöttünk, hogy bemutassuk neki hódolatunkat.” Ennek hallatára Heródes király megriadt, s vele egész Jeruzsálem. Összehívta tehát a főpapokat és a nép írástudóit, és tudakozódott tőlük, hol kell a Messiásnak születnie. „Júda Betlehemében – válaszolták -, mert így jövendölt a próféta: Te Betlehem, Júda földje, egyáltalán nem vagy oly kicsi Júda nemzetségei közt, hisz belőled származik majd a vezér, aki népemnek, Izraelnek pásztora lesz.” Erre Heródes titokban magához hívatta a bölcseket és pontosan megtudakolta tőlük a csillag feltűnésének idejét. Aztán elküldte őket Betlehembe: „Menjetek – mondta -, s szerezzetek pontos értesülést a gyermek felől! Ha megtaláljátok, jelentsétek nekem, hogy én is elmenjek és hódoljak neki.” Azok meghallgatták a királyt és útra keltek. S lám, a csillag, amelyet napkeleten láttak, vezette őket, míg végre meg nem állt a hely fölött, ahol a gyermek volt. A csillagot megpillantva nagyon megörültek. Bementek a házba, és meglátták a gyermeket anyjával, Máriával. Leborultak és hódoltak neki, majd elővették kincseiket s ajándékot adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát. Mivel álmukban utasítást kaptak, hogy ne menjenek vissza Heródeshez, más úton tértek vissza hazájukba.” (Mt 2,1-12)
16. Krisztus szenvedéseivel kapcsolatban gyakran idézik a kifejezést: „Ecce homo”, íme az ember. Kinek a szájából hangzott el a mondás?
a. Mózes
b. Pilátus
c. Longinus
A helyes válasz: b
A római helytartó, Pilátus, palotája előtt a nép elé vezetteti Jézust. Vállán bíbor köpeny, fején töviskorona. Szeretné megfordítani a nép hangulatát. Rámutat az ártatlanul megkínzott Jézusra, és így szólt: Íme az ember. A nép azonban követeli keresztre feszítését. A jelenetet egy Pannonhalmáról való, rendkívül szuggesztív 16. századi spanyol szobor tárja elénk.
„Pilátus ismét kiment, és így szólt hozzájuk: „Nézzétek, elétek vezetem. Értsétek meg: nem találom semmiben sem bűnösnek.” Jézus töviskoronával, bíborpalástban jött ki. Pilátus rámutatott: „Íme, az ember!” Mihelyt meglátták, a zsidók és a szolgák elkezdtek kiabálni: „Keresztre vele, keresztre vele!” Pilátus ismét szabadkozott: „Vigyétek el és feszítsétek meg ti! Én nem találom bűnösnek.” (Jn 19,4-6)
17. Krisztus föltámadása. Krisztus miközben kiszáll a sírjából valamit tart a kezében. Mit?
a. Egy keresztet
b. Az Egyház győzelmes keresztes zászlaját
c. Egyik katona lándzsáját.
A helyes válasz: b
Krisztus a lepecsételt sírból úgy támadt föl, hogy még azt a sírt őrző katonák sem vették észre. Az eseménynek így nem volt szemtanúja. Az evangéliumok így csak a másnap hajnalban bekövetkezett eseményeket írják le. A jelenetet a kiállítás egyik legszebb darabja, egy itáliai festő 1600 körül készült képe: Krisztus feltámadása ábrázolja.
„Amikor elmúlt a szombat, Mária Magdolna, Mária, Jakab anyja, és Szalómé illatszereket vásároltak, s elmentek, hogy bebalzsamozzák. A hét első napján kora reggel, napkeltekor kimentek a sírhoz. Egymás közt így beszélgettek: „Ki fogja elhengeríteni a követ a sír bejárata elől?” De amikor odanéztek, látták, hogy a kő el van hengerítve, jóllehet igen nagy volt. Amint bementek a sírba, jobbról egy fehér ruhába öltözött ifjút láttak, amint ott ült. Megrémültek. De az megszólította őket: „Ne féljetek! Ti a keresztre feszített názáreti Jézust keresitek. Feltámadt, nincs itt! Nézzétek, itt a hely, ahová tették!” Mk 16,1-6
18. Jézust Keresztelő Szent János keresztelte meg. Hol?
a. Az Eufráteszben
b. A Nílusban
c. A Jordánban
A helyes válasz: c
Jézus fölkereste Keresztelő Szent Jánost, aki éppen a Jordán vizében keresztelt. Amikor János meglátta őt, így kiáltott: „Nézzétek, az Isten báránya! Ő veszi el a világ bűneit!” Jézus az emberiség bűneiért megkeresztelkedett. Amikor följött a vízből, az ég megnyílt, az Isten lelke galamb képében föléje ereszkedett, az égből pedig a következő szózat hallatszott: „Ez az én szeretett fiam, akiben kedven telik.”
A jelenetet egy Szegeden található, 18. századi castelli majolika tál mutatja. Érdekessége, hogy a Jordán egészen összeszűkül, így egyik szereplő (Jézus és János) sincs a vízben. Az egymással szemközti parton, szárazon állnak.
19. Amikor Krisztust megfeszítették, számára nagyon fontos személyek álltak a keresztje alatt. Kik ők?
a. Péter és Pál apostolok
b. Anyja Szűz Mária és a szeretett tanítvány, Szent János apostol és Mária magdolna
c. Júdás és Tádé
A helyes válasz: b
„Jézus keresztje alatt ott állt anyja, anyjának nővére, Mária, aki Kleofás felesége volt és Mária Magdolna. Amikor Jézus látta, hogy ott áll az anyja és szeretett tanítványa, így szólt anyjához: „Asszony, nézd, a fiad!” Aztán a tanítványhoz fordult: „Nézd, az anyád!” Attól az órától fogva házába fogadta a tanítvány.” Jn 19,25-27
20. Mi az a Sarlós Madonna?
a. A mezőn dolgozó Mária
b. Mária ábrázolás, lábánál holdsarlóval
c. Mária a kis Jézussal
A helyes válasz: b
Mária szépségét az Énekek Éneke alapján a Naphoz és a Holdhoz hasonlítják. A Jelenések könyve asszonyának ábrázolásain Máriát Nap, Hold és csillagok veszik körül. Mária lábánál gyakran holdsarló látható. A jelenetet egy 17. századi lengyel, aranyozott, festett faragvány mutatja be. A mű nem kvalitásával tűnik ki a többi közül, hanem ahogy a kölcsönzők mondták azzal, hogy „Lelke van!”
„Az égen nagy jel tűnt fel: egy asszony, öltözete a Nap, lába alatt a Hold, fején tizenkét csillagból korona.” (Jel 12,1)