hirek-sokfeleseg-laboratoriuma
A sokféleség laboratóriuma
A sokféleség laboratóriuma címmel készült el az a tárlat, amit Becsey Zsolt európai képviselő vezetésével állítottak össze, s először Brüsszelben az Európai Parlament székhelyén volt látható idén májusban. A Kárpát-medence déli területein élő nemzeti kisebbségekről szóló kiállítás magyar nyelvű változata december 19-től a szegedi Móra Ferenc Múzeumban tekinthető meg.
A kiállítás alapötlete és brüsszeli bemutatásának célja az volt, hogy segítsen megváltoztatni azt a főként tájékozatlanságból fakadó érzéketlenséget, amely gyakran érvényesül az európai döntéshozók magatartásában a nemzeti és etnikai kisebbségekkel kapcsolatban általában, a közép- és kelet-európaiakkal kapcsolatban pedig különösen.
Becsey Zsolt dél-alföldi kötődésű magyar néppárti euroképviselőként ezzel a maga nemében úttörő vállalkozásával hiánypótló ismeretterjesztés mellett arra a kérdésre is keresi a választ: lesz-e végre uniós fellépés azoknak a kisebbségeknek a védelmére, amelyek a török hódoltság óta lakták és lakják a Kárpát-medence délkeleti részét.
E nemzeti közösségeket, mint a sokszínűség hordozóit meg kívánja-e tartani az Európai Unió, vagy utat enged-e a térségben a nemzetállami felfogásból eredő egyneműsítő törekvéseknek? E kérdést is fölveti a kiállítás, amely egyúttal adósságokat is megpróbál törleszteni; elégtételt sürgetve például a titóista partizánok által 1944-45-ben Délvidéken lemészárolt áldozatoknak és utódainak.
Becsey Zsolt eredeti, angol nyelvű kiállítását Habsburg Ottó ajánlotta a brüsszeli és európai közönség figyelmébe. A magyar nyelvű változat Nagyvárad után érkezik a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. A későbbiekben a magyarországi körút után a tervek szerint a Vajdaságba, valamint európai és tengerentúli magyar közösségekhez is eljut a tárlat anyaga.
A sokféleség laboratóriuma című, január 11-ig megtekinthető kiállítás december 19-én, pénteken 17 órakor nyílik a Móra Ferenc Múzeumban. Dr. Zombori István múzeumigazgató és Becsey Zsolt európai parlamenti képviselő köszöntője után a rendhagyó tárlatot Dr. Zakar Pétert történész, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke nyitja meg.