hirek25
„Rajta! Rajta!”
A szegedi 5-ös huszárok jelszavát választották annak az I. világháborús jelvény és kitüntetés kiállítás címének, amelyet az ismert szegedi magángyűjtő, Hajdu Béla gyűjteményéből rendezett Nagy Ádám muzeológus a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyén, a Fekete házban.
A világháború hosszúra nyúlt harcai, szenvedései nem csak a térképet változtatták meg, hanem a társadalmakat, az embereket, a gondolkodást a világról. Ennek a hatalmas változásnak egy sajátos lenyomata a háború különböző művészeti ágakban való megjelenése. E tevékenység gyöngyszemei közé tartoznak a háborús jelvények és a kitüntetések.
A jelvények alapfeladata a hadseregben a megkülönböztetés megkönnyítése. A kis ábrák ugyanis egy pillantás alatt informálják a szemlélőt a fegyvernemekről, a katonai rangokról, az összetartozásról. A kitüntetések pedig megmutatják a tulajdonosuk vitézségét, harci tetteinek, vagy munkásságának az elismerését.
Az első világháború évei alatt több ezer fajta jelvényt bocsátottak ki az Osztrák-Magyar Monarchia különböző alakulatai (hadtestek, hadosztályok, ezredek) Szintén készültek jelvények az egyes győzelmek megörökítésére, ünnepek alkalmára. Ezek a darabok nem voltak az egyenruha tartozékai. A jelvények nagy részét a Hadsegélyező Hivatal hozta forgalomba üzleti megfontolásból. A lakosság így is hozzájárult a háború kiadásainak fedezéséhez. Egyúttal persze emléktárgyakká is lettek – idővel a részvétel vagy csupán az átélés dokumentumaivá váltak. A háború alatt és után sorra alakultak a különböző egyletek, társaságok a legkülönbözőbb tárgyak gyűjtésére.
Rangos tárgyakról van szó – s nem csak a kitüntetések esetében – hiszen művészek tervezték, kivitelezték az egyes eseményeket népszerűsítő plaketteket, érmeket is. Az apróbb jelvényeket préseléssel, öntéssel állították elő különböző fémekből a hadi fémtől az ezüstig. Egészen különleges megjelenésűek a színes, zománcos, esetenként festett zománcképes jelvények. A jelvények, kitüntetések korabeli használatát fényképek, harctéri rajzok mutatják be. Teljes gyűjtemény nem létezik a jelvényekből, így a kiállításon együtt látható közel ezer darab a hazai és a szomszédos országok gyűjtői köreiben is rendkívüli esemény.