hirek52
Ükapáink borpártiak voltak
2006. március 7.
Közel ötszáz oldal terjedelemben foglakozik Szeged és a dél-alföldi régió históriájával a Móra Ferenc Múzeum napokban megjelent történeti évkönyve. A Zombori István által szerkesztett kiadványban 14 tanulmányt olvashatnak az érdeklődők.
T. Knotik Márta a 1800-as évek második felének szegedi kávéházait, vendégfogadóit, korcsmáit és borkiméréseit veszi számba. Marjanucz László Szegednek és Temesvárnak az utóbbi évszázadokban betöltött regionális centrum szerepét elemzi. Bendesi Gábor tanulmányból megtudhatjuk, hogy a XX. század elején Szeged lakossága túlnyomórészt borpárti volt. Akkoriban az újszülöttektől az aggastyánokig terjedően minden helyi lakosra átalagosan évi 2 liter bor és másfél liter sörfogyasztás jutott. Az írás arra is kitér, hogy abban az időszakban sem volt rendkívüli esemény a borhamisítás. A századforduló éveiben egy-egy vendéglőben az összes borfogyasztás közel harmadát a hamisított borok tették ki. Orbán Imre a diszkók elődjének számító kalákák körüli perpatvarokat, visszaéléseket, „fekete pénzek” vándorlását követi nyomon. Előfordult ugyanis, hogy az egyik makói tisztviselő külön juttatásokat kért a kalákák – vagyis zene, tánc, alkoholfogyasztás melletti kocsmai mulatozás – megtartásához szükséges engedélyek kiadásáért. Az ügyből országos botrány kerekedett, amibe közvetve a polgármester belebukott, sőt még a miniszterelnök is tájékozódni volt kénytelen a történésekről. Fári Irén a szegedi iparos gyermekek továbbtanulási stratégiáit vizsgálja a két világháború között – megállapítva, hogy a tanoncok körében azidőtájt a szabó, a cipész, a fodrász és a géplakatos szakma volt a legnépszerűbb.
Mindezeken kívül a könyvben – mely főként a szakmai közönségnek szól, de a történelem iránt érdeklődők is haszonnal forgathatják – található tanulmány a szeged-alsóvárosi egyházközség létrejöttéről, régi szegedi szakácskönyvről, zászlórudak díszszögeiről, katolikus nővédő egyesületről, a fogadalmi templomról, a püspöki palotáról és a Magyar Királyi Honvédség utolsó önálló hadműveletéről is.