Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely
A hódmezővásárhelyi múzeumot 1905-ben alapította a város. Néprajzi gyűjteményét az 1904-es ipari és mezőgazdasági kiállításra összeadott tárgyak alapozták meg, melyeket Kiss Lajos gyűjtött össze, Tornyai János festőművész irányításával. Az intézmény 1930-ban régészeti osztállyal bővült. Képzőművészeti gyűjteményének alapját Tornyai János festőművész közel ezer műve vetette meg. A művész nevét 1951-ben vette fel.
A múzeumban látható „Az újkőkor és rézkor művészete” című kiállítás világviszonylatban is kiemelkedő régészeti leletekkel. A népművészeti kiállításban a vásárhely népi kerámia, bútorfestés múlt századi emlékei láthatóak, valamint a vásárhelyi hímzés eredeti darabjai. Az állandó kiállítások között látható Kiss Lajos néprajztudósnak, a múzeum alapítójának és első vezetőjének emlékszobája.
Önálló épületben nyílt meg az Alföldi Galéria, mely a múzeum régi ill. kortárs képzőművészek anyagából összeválogatott gyűjteményét őrzi és mutatja be.
A múzeum bemutatóhelyei közt tartozik a 47-es főút mellett látható Kopáncsi Tanyamúzeum, mely a század eleji kisparaszti életforma tárgyi emlékeit mutatja be.
A Csúcsi Fazekasház (Hódmezővásárhely, Rákóczi u. 101.) Vékony Sándor fazekas egykori háza, a hajdani fazekasságnak állít emléket a műhely, lakószoba és konyha berendezésével.
A múzeum tulajdonában lévő Erzsébeti úti szélmalom kiállításként nem működik, de szakemberek számára megtekinthető.
|