idoszakikiallitas-diczfalusy-egon-vilagpolgar
Egy világpolgár ajándékai Szegednek
Kolumbusz előtti tárgyak a Múzeum Kupolájában
Az ajándékozó, gyűjtő személye és a kiállításon szereplő kollekció sokszínűsége, kulturhistóriai értéke egyként teszi különlegesen érdekessé a Móra Ferenc Múzeum kupolájában rendezett tárlatot: Egy világpolgár ajándékai Szegednek címmel kerül közönség elé Diczfalusy Egon professzor gyűjteményéből válogatott tárgyak sora.
Diczfalusy Egon professzor 1944-ben végzett az akkori szegedi orvos-egyetemen. Nem sokkal később Svédországba, a Karolinska Egyetemre került az ifjú doktor, a Szerves kémia tanszékre, Szent-GyörgyiAlbert professzorajánlásával. Tudományos pályája is ott kezdett kibontakozni, az évtizedek a világszerte ismertté vált orvosprofesszort, tudós embert munkásságával döntően a Karolinska Egyetemhez kötik. Az 1920-ban Miskolcon született Diczfalusy professzor 1986-ban ment nyugdíjba a stockholmi egyetemről. Szakmai, tudományos és emberi kapcsolatai mindvégig megmaradtak a szegedi egyetemmel, s a világ 36 országában fellelhető mintegy 150 tanítványa között tudhatóak szegedi, magyarországi jeles egyéniségek, Telegdy Gyula akadémikus, vagy Bártfai Görgy és Falkay György szegedi, és Balogh Ádám debreceni professzorok.
A magyar származású és gyökerű svédországi tudós ember szakmai pályája során járta a világot, évtizedekig gyakorta jutott Dél-Amerika országaiba és ottani előadásait Precolumbián halotti szobrocskákkal honorálták, így több mint félszázat gyűjtött ezekből. Ezek egy részét képezik a gazdag gyűjteménynek, amely Diczfalusy professzor széleskörű érdeklődésének, a kultúrák sokszínűsége iránti nyitottságának bizonysága. Az egykori diák, alma materének ajándékozott számos nagy értékű tárgyat. 2007-ben Diczfalusy Egon professzor ajándékaként a Szegedi Tudomány EgyetemÁltalános Orvostudományi Karának Dékáni hivatalába került 56 db közép-, és dél-amerikai kerámia, jade faragvány és kőszobor. A kiállítás jelentős része ebből állt össze.
A gyűjtemény esztétikai értékén felül, szakmai jelentőségét az adja, hogy úgy térben, mint időben széles intervallumot ölel fel. A kisebb elszigetelt völgy kultúrák mellett, a nagy „birodalmak”, mint az Chimu (Kr.u. 1100-1400), Inka (Kr.u. 1200-1531), a Maya (Kr.u. 300-900) is képviselve vannak. Mindezek mellett, az adott kultúrákra legjellemzőbb főbb formákat, motívumokat fedezhetjük fel a jó állapotú darabokon.
A kollekció segítségével időutazásunk során közel 3000 évet tehetünk meg, hiszen legkorábbi kultúra a Tlatico, amely Krisztus előtt 1500-tól Krisztus után 500-ig datált. A legfiatalabbak az Inka korból származó kés és kerámia kero ( ivó edény ) Helyileg Mexikótól Peruig találjuk meg a kollekció darabjainak lelőhelyeit. A szobrokon, kerámiákon ember, állat ábrázolások mellett, mitológiai alakok is megjelennek.
A Kolumbusz előtti kultúráknál is fontos szerepe jutott a termékenység kultusznak, termés mennyiségégnek fokozása, az állatállomány gyarapodása és a népesség fennmaradása érdekében. Pont ezért ábrázolásaikon sokszor kihangsúlyozták a női jegyeket, a várandósságot. A telt idomok az erőt, az egészséget a nagyobb teherbíró képességet szimbolizálták. Diczfalusy professzor gyűjteményében erre is találunk példát. A szülés sem számított tabu témának az ősi közép-, és dél-amerikai kultúrákban, számos darab bizonyítja ezt.
Szépségüknél fogva kiemelhetők a gyűjteményben lévő Nazca tálakat, amelyek finoman festet mintáival ma is tanúbizonyságot tesznek az akkori kor kézműveseinek magas színvonalú szakmai ismeretiről.
A Costa Ricából származó jade faragvány egyszerűsége, stilizáltsága mellett is markánsan jelenít meg arcvonásokat. Az esetenként milliós értékű szobrocskák, tárgyak a kultúrák sokszínűségét és művészi változatosságát sugallják.
2007-től több alkalommal ajándékozott a Móra Ferenc Múzeumnak Diczfalusy professzor értékes művészettörténeti illetve természettudományi könyveket, albumokat, ezek közül kéttucatnyi kerül kiállításunkon bemutatásra.
Diczfalusy Egon a WHO szakértőjeként a világ számos országában megfordult, az itt kapott, vásárolt tárgyanyag (textilek, ezüst tárgyak, kerámiák) segítségével sok távoli kultúrába nyerhetünk betekintést, otthonát nyugodtan nevezhetjük a kultúrák találkozási helyének, ebből a gazdag anyagból került egy kollekció a kiállítási tárgyaink közé.
Látható a kiállításon az iráni sahtól (háziorvosától) kapott imaszőnyeg, perzsiai ezüstszelence, mexikói ezüst medáll – nagyon szép kézi kidolgozású egyetemi emléknyakkendők – újdelhi, bangkoki egyetem emléknyakkendője.
Gazdag tudományos pályája során számtalan emlékérmet, kitüntetést kapott Diczfalusy Egon, ezek közül is láthatunk néhányat a tárlaton.
Az Egy világpolgár ajándékai Szegednek című kiállítás 2010. április 18-ig látható a múzeum kupolájában.