Szakmai beszámoló a 3506/02057 azonosítójú NKA pályázat támogatásával elkészült Házi szappanytól az arczkenőcsig. Paraszti tisztálkodás – polgári divat című kiállításról
Szakmai beszámoló a 3506/02057 azonosítójú NKA pályázat támogatásával elkészült
Házi szappanytól az arczkenőcsig. Paraszti tisztálkodás – polgári divat
című kiállításról
I. Részletes ismertető
A kamarakiállítás a paraszti és a polgári tisztálkodási szokásokat, eszközöket mutatja be a 19. század végétől a II. világháború kitöréséig tartó időszakból. E két terület nemcsak tárgyi világukban, hanem értékfelfogásukban is gyakran ellentétes nézeteket képviselt. Ebből kiindulva, a kiállítás célkitűzése nemcsak az említett tárgyi világ bemutatása, hanem az eltérő normák mélyebb megismertetése is volt.
Ennek megfelelően a terem „kettéosztott”, azaz az első szakaszon a paraszti, míg a szembeálló részen a polgári világ került megidézésre. A paraszti élet tárgyai egy hosszú vitrinben kerültek elhelyezésre, fölöttük öt magyarázó tábla taglalja az alábbi témákat: mosdás, fésülködés-hajviselet, törölközők, borotválkozás és tükrök. Alattuk a kapcsolódó tárgyak (háziszappan, teknő, zománcos lavór, szarufésűk, hétköznapi- és dísztörölközők, törölközőtartók, borotvatokok, késes borotvák, fenőszíj, tükrösök, kis falitükör, borotválkozótükör) tekinthetőek meg, öt db fotó kíséretében. A vitrin mellett ún. hangoszlop és fejhallgató segítségével a tisztálkodással és szépségápolással kapcsolatos öt népdal hallgatható meg. Ezután, a hatodik magyarázó tábla a szépségápolási praktikákról, hiedelmekről tudósít, illetve beszámol a bolti kellékek (arcpirosító) megjelenésével és elutasításával a paraszti világban. Alatta posztamensen látható mosdótál, mosdókancsó és hímzett törölköző látható, melyek a paraszti kultúra bemutatását zárják.
A polgári világ ismertetése egy neobarokk, aranyozott fésülködőasztallal indul, mely a híres „nótakirály”, Dankó Pista feleségéé volt. A tárgy története ezért külön érdekes, bővebben QR-kód beolvasásával tölthetik le a Múzeum honlapjáról a látogatók a műtárgy adatait, történetét. Az asztalka mellett posztamensen számítógép került elhelyezése, melyen folyamatos diavetítés mutatja be Dankóné Joó Ilonka asztalának restaurálási folyamatát fotókon. Ezzel a látogatók a „kulisszák mögé” tekinthetnek, megismerve a műtárgy felújításának fázisait.
Mint a fenti példából is látható, a polgári világ bemutatása elsősorban Szegedre összpontosít. Így a hetedik tábla is a szegedi Nagyárvíz (1879) utáni újjáépítésen keresztül ismerteti a vízvezetéképítés, csatornázás és a fürdőszobák megjelenésének érdekességeit. A tábla alatt „Seiler Manó, Szeged” cégjelzésű falikút látható. Utána álló vitrinben a városi élet reprezentatív tisztálkodó kellékeit: porcelán díszkancsókat és törölközőket láthatunk. Ezután a nyolcadik magyarázó tábla a fodrászok és a borbélyok világába kalauzol. Itt dobogón fodrászbura, borbélyszék és posztamensen elektromos dauerkészülék került elhelyezésre, fekvő virtinben pedig hajsütővasak, hajcsavarók, borotvák, hajnyírók, borotvaszappan és borotva önélesítő készülék látható. Fölötte a falon korabeli hirdetések fotói és négy, szegedi fodrászokat és fodrászatokat ábrázoló fotók láthatók. Ez és az utolsó fekvő vitrin között sötétbarna, keményfa, fiókos, állítható tükrös fésülködőasztalka áll dobogón. Fölötte a kozmetikumok és a parfümök 20. század eleji népszerűségéről és az ekkori szépségiparról emlékezik meg a kilencedik tábla. Az utolsó, fekvő vitrinben kölnisüvegek, nesszeszer, púderkompakt, krémpirosítók, rúzsok, tisztálkodó készlet és arckrémes és porpúderes dobozok láthatóak.
A kiállítás tárgyi anyaga (89 tárgy) és a fodrászos fotók (4 db) a Móra Ferenc Múzeum Néprajzi és Történeti Gyűjteményeiből származnak, a néprajzi fotók pedig a Néprajzi Múzeumból kerültek kölcsönzésre.
II. Hasznosíthatóság
Látogatószám: 24.230 fő
Bevétel jegyek eladásából: 2.219.950 Ft
Kiállításhoz kapcsolódó programok:
– Jutalom tárlatvetések: 2015. júliustól októberig, minden szombaton
– Múzeumpedagógiai Évnyitó: 2015. szeptember 25. , tárlatvezetés pedagógusoknak
– Múzeumok Őszi Fesztiválja 2015. október 17.
Dr. Juhász Katalin néprajzkutató előadása a paraszti tisztálkodási szokásokról.
Hajfonatkészítés és verseny
Sajtómegjelenések
A kiállítás az alábbi sajtótermékekben, felületeken jelent meg:
1. Honlapok (rövid hír):
– http://www.port.hu/hazi_szappanytol_az_arczkenocsig/pls/w/event.event_page?i_event_id=2805994&i_event_area_id=24
– https://www.facebook.com/media/set/?set=a.860814467337026.1073742006.365535286864949&type=1
– http://szeged.hu/cimke/h%C3%A1zi+szappanyt%C3%B3l+az+arczken%C5%91csig
– http://kiallitasajanlo.hu/kiallitas/hazi-szappanytol-az-arczkenocsig
– https://www.sztehap.hu/events/2015/10/26/2015-10-27-17-00-19-00-szte-ehok-muzeumlatogatas
– http://www.szegediadvent.com/#!aj-nl-/s9g5d
– http://szegedivasutasse.hu/post/?p=43
– http://www.kisalfold.hu/kiallitas/?select_theatre_date=0&subm_search_date=Keres%C3%A9s&select_county=6&select_city=-1&act=0
– http://www.mebt.hu/hu/radioadas/150730-az-indologus-indian-baktay-ervin-emlekezete-hopp-ferenc-azsiai-muveszeti-muzeum-bp
– http://hirek24.hu/archiv/2015_07/index/on-szerint-hany-tonna-a-szegedi-elefantfej
– http://est.hu/hely/655/mora_ferenc_muzeum/kiallitas
–
Hír és leírás:
– http://sokszinuvidek.hu/eletmod/hazi-szappanytol-az-arczkenocsig-igy-tisztalkodtak-elodeink
– http://www.mezogazdasaginfo.hu/2015/07/hazi-szappanytol-az-arczkenocsig-igy-tisztalkodtak-elodeink/
– http://szegedma.hu/hir/szeged/2015/07/danko-pista-utolso-hegedujenek-asztala-a-mora-muzeumban.html
– http://szegedi-hirhatar.hu/hirek/danko-pista-utolso-hegedujenek-asztala-a-mora-muzeumban
– http://www.radio88.hu/kulonleges_pipere_targyakat_lathatunk_a_mora
– http://magyarmuzeumok.hu/targy/2615_hol_tartotta_danko_pista_elete_vegen_a_hegedujet
– http://www.partyponty.hu/posts/6012
– http://www.irodalmibableves.hu/project/danko-pista-nejenek-asztala/
– http://magyarnota.network.hu/blog/ma-is-szol-a-magyarnota-cikkei/sminkasztalon-volt-danko-hegeduje
– http://m.artkalauz.hu/kiallitohelyek
– http://tiszatajonline.hu/?p=85051
Írott sajtó:
a Délmagyarország napilap programajánlójában napi rendszerességgel szerepel.
Riport (Televízió és weben is):
– http://vtvszeged.hu/sa_hirek/i_szeged_2/i_danko_pista_felesegenek_asztalkaja_a_moramuzeumban_16168/t_Dank%C3%B3%20Pista%20feles%C3%A9g%C3%A9nek%20asztalk%C3%A1ja%20a%20M%C3%B3ra-m%C3%BAzeumban/
–
Blogbejegyzés:
– http://kovacsovicsfruzsina.hu/modules/blog/blog.php?id=6&page=
– http://faliuujsag.blog.hu/tags/l%C3%A1tnival%C3%B3k
Rádióriportok:
Lánchíd Rádió, Lánchíd Rádió Hírek c. műsor – 2015. augusztus
Kossuth Rádió, Vasárnap Délután c. műsor – 2015. augusztus
Rádió 88, Szeged, Café 88 c. műsor – 2015. október 27; továbbá a Rádió 88-ban, a kiállítás szerepelt a napi programajánlatok között is.