Szeged arcai – Ritkán látott alkotások a Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti gyűjteményéből (BEZÁRT!)
A kiállítás 2024. június 3-án BEZÁRT.
Egy városnak számtalan arca van. A város arcát alkotják az itt élő és dolgozó emberek, de ugyanúgy az utcák és épületek, a természeti környezet. Szeged arcai az itt alkotó művészek is, akiknek alkotásain ugyancsak a város újabb és újabb arcai néznek ránk. A Móra Ferenc Múzeum Képzőművészeti gyűjteményének válogatása Szeged ezernyi arca közül mutat be néhányat, a helyi kötődésű művészek tükrén át. Mindeközben a kiállítás időutazás, amiben az alkotók életútján és művein keresztül visszatérhetünk a 19. és 20. századi Szeged olykor hányattatásokkal teli, máskor zavartalan időszakaiba. A város legkiválóbb festőinek alkotásait szemlélve átélhetjük a tápéi parasztvilág ünnepeit és mindennapjait, sétálhatunk a korabeli utcákon, a Tisza-partról láthatjuk az ünnepi tűzijátékot. Történeteiket megismerve testközelből tapasztalhatjuk meg a két világháború eseményeinek hatását a városra és lakóinak sorsára. Egyúttal, megismerkedhetünk Szeged nagy múltra visszatekintő festészeti hagyományával. A szegedi festészet rendelkezik a helyi társadalmi és természeti vonásokat magába sűrítő, saját „ízzel”, de eközben lenyűgöző éberséggel tart lépést a kor magyarországi és nyugat-európai tendenciáival. Művészeink szinte mindegyike tanult a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, Münchenben, vagy a nagybányai művésztelepen. A legtöbben tanulmányutat tettek Párizsba, Rómába vagy Olaszország más vidékére. Nekik köszönhetően a szegedi festészet a történelmi viszontagságok ellenére is tudott kapcsolódni a kortárs áramlatokhoz. Továbbá, ezzel egyidőben a város alkotói – írókat és költőket is értve ezalatt – egymáshoz is kötődnek, egy-vagy több szálon. Kapcsolataik szövevényes hálója a Szegedet és a szegedi vidéket búvópatakként mindenhol átjáró művészet rajzolata.
A Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti gyűjteménye a 19. és 20. századi képzőművészet egyedülálló és páratlanul értékes darabjait őrzi. A Szeged arcai kiállítás egy szubjektív válogatás ezekből a művekből, a „szegediség” fonalára felfűzve. A kiállításban szegedi kötődésű művészek elsősorban szegedi ihletésű műveit láthatjuk: utcaképek, életképek, a város hétköz- és ünnepnapjai a 20. század évtizedeinek tükrében. A szereplő művészek a legkülönbözőbb életutakat járták be, ami mégis közös bennük, az a festészet iránti elköteleződés és a Szeged városához való kötődés, ami művészetükben is formát ölt. Néha egészen konkrétan (pl. Dinnyés Ferenc Paprikahasító asszonyán vagy Joachim Ferenc városképein), máskor akár a dél-alföldi napfényt tükröző tiszta, világos színek formájában (pl. Nyilasy Sándor és Vlasics Károly művei vagy Heller Ödön: Tápéi lányok, ami a kiállítás plakátján is látható).
A Szeged arcai kiállítás a festők sokszor kalandokkal, akár nehézségekkel teli élettörténetein és alkotásain keresztül a város múltját is feleleveníti. Mindemellett bemutatja, milyen naprakészen követték a városhoz kötődő festők a legújabb nemzetközi irányzatokat, és milyen sokféleképpen reagáltak azokra saját művészetükben. A tárlat számos olyan alkotást felvonultat, amit a nagyközönség hosszú évtizedek óta most láthat először, és olyan is akad közöttük, amik a múzeumba kerülésük óta most kerülnek elsőként kiállításra.
A kiállításban szereplő művészek:
Vinkler László
Fischer Ernő
Erdélyi Mihály
Tóbiás György
Vlasics Károly
Szöri József
Kukovetz Nana
Dinnyés Ferenc
Károlyi Lajos
Heller Ödön
Nyilasy Sándor
Joachim Ferenc
Tóth-Molnár Ferenc
Hódi Géza
A kiállítás 2024. május 6-tól 2024. június 2-ig látogatható.