Életre kel az árvíz előtti szegedi belváros
Életre keltik a Nagyárvíz előtti belvárost Szegeden: a Móra Ferenc Múzeum leendő kilátójában fognak elhelyezni egy olyan eszközt, mely az 1870-es évek állapotában mutatja majd be a szegedi belváros nyüzsgését. Feltűnnek olyan épületek, építmények, melyek ma már nem láthatóak.
Valódi időutazást tehetnek hamarosan az érdeklődők a megújuló Móra Ferenc Múzeumban. A Kultúrpalota felújítása során kialakítanak egy kilátót, ahonnan nem csak a Tiszára, hanem a Móra-parkra és a szegedi belvárosra is rá lehet majd látni. A kilátó különlegessége egy kronoszkóp lesz: a fejlesztés alatt álló eszközbe belenézve egy 3D-s animációt láthatunk majd, mely az egykori belvárost szemlélteti.
A fejlesztés alatt animációban feltűnnek olyan épületek, építmények, melyek ma már nem láthatóak. Megjelenik majd maga a szegedi vár, az egykori halpiac, a Belvárosi híd helyén állt hajóhíd és az egykori vasúti híd is. A távolban láthatjuk majd a Szent Demeter templomot, mely helyére a dómot emelték, vagy a Schaffer-házat, mely a mai Égő Arany emeletes ház helyén állt.
A Móra-múzeum felújítása után bárki felsétálhat majd a kilátóba és felfedezheti az 1870-es évek nyüzsgő szegedi belvárosát, melyet eddig csak fotókon keresztül ismertünk.
Európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztés
A SZEGEDI MÓRA FERENC MÚZEUM ÉS VÁR TURISZTIKAI CÉLÚ FEJLESZTÉSE
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, a TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005 azonosító számú projekt keretében a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a vár turisztikai célú fejlesztését valósítja meg. A fejlesztéshez az Európai Unió 899 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott, amelyhez az önkormányzat további, több mint bruttó 500 millió forintos saját forrást biztosított. A projekt fő célkitűzései a Móra Ferenc Múzeum főépületének felújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élményelemekkel történő bővítése, valamint a szegedi vár és a várkert megújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élmén-elemekkel történő bővítése.