• 1882-1904

Reizner János igazgató.
  • 1883

Létrejön a Móra Ferenc Múzeum elődje - ekkor még a Városi Könyvtár részeként. Reizner János igazgató megkezdi a tárgyak tervszerű gyűjtését.
  • 1883. október 16.

Ferenc József felavatja a Városi Könyvtárat, mely a Dugonics téri Főreáliskola Somogyi utcai szárnyának földszintjén kap helyet.
  • 1888

Reizner János az épület emeleti termeiben mutatja be az általa gyűjtött régiségeket.
  • 1893

A városi közgyűlés megszavazza a közművelődési palota megépítését, a Somogyi-könyvtár és városi múzeum székhelyének létrehozását.
  • 1894-1897

A Városi Könyvtár egy bérelt helyen, a mai Juhász Gyula utcában kap ideiglenes helyet. A gyűjteményt raktárokban őrzik.
  • 1895

Épül a Kultúrpalota.
  • 1896 szeptember 6.

A millenniumi ünnepségsorozat részeként felavatják a közművelődésnek szánt Kultúrpalotát. Neve: Somogyi Könyvtár és Városi Múzeum
  • 1897

Beköltözik a könyvtár
  • 1898

A Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelőségének támogatásával folytatódik a gyűjtemények gyarapodása. Megkezdődik a képtár kialakítása, a természetrajzi anyag kezelése.
  • 1899 június 11.

Megnyílik az első állandó kiállítás képtári, érem- és régészeti anyagokból.
  • 1904

Az új igazgató Tömörkény István, aki létrehozza a néprajzi gyűjteményt. Móra Ferencet veszik fel a természetrajzi tár kezelésére és egy kiállítás elkészítésére. Még ebben az évben könyvtárosi besorolást kap.
  • 1905

Megnyitják a látogatók előtt a természetrajzi tárat. A kiállítások ekkor csak vásár-és ünnepnapokon 10-13 óra között tartanak nyitva.
  • 1908

Megnyílik az első néprajzi kiállítás.
  • 1916

Hazahozzák és a múzeumban helyezik el az egyik legfontosabb szegedi első világháború ereklyét, a doberdói fát.
  • 1917

Móra Ferencet nevezik ki igazgatóvá. A háború évei alatt komoly problémákkal küzd a múzeum.
  • 1920

Megalakul a Szegedi Múzeumbarátok Egyesülete.
  • 1920-as évek első fele

Móra Ferenc folyamatosan küzd az intézmény fennmaradásáért.
  • 1926

Móra megmenti a nagyszéksósi aranykincset.
  • 1929

Szeged országos múzeumi gyűjtési központtá válik.
  • 1934

Meghalt Móra Ferenc. Az új megbízott igazgató Cs. Sebestyén Károly.
  • 1936-(1949)

Az új igazgató: Csallány Dezső, régész. A Somogyi-könyvtár és Városi Múzeumot a Vallás- és Közoktatási miniszter közgyűjteménnyé nyilvánítja.
  • A II. világháború időszaka

Szükségóvóhellyé nyilvánítják a palota földszintjét és a vármaradványt. Az épületet komoly károk érik – a főbejárat egyik oszlopa kidől. Sürgősen megkezdik a renoválási munkálatokat.
  • 1944-1945

Majtényi Béla igazgató.
  • 1945-1949

Szőke Mihály igazgató
  • 1946. október 23.

A múzeum újra megnyitja kapuit. A látogatók egy madárkiállítással, képzőművészeti és fotótárlattal találkozhatnak.
  • 1949

Az új igazgató: dr. Bálint Alajos régész.
  • 1950

Kettéválik a múzeum és a könyvtár, felveszi Móra Ferenc nevét. Megkezdődnek az előkészületek az épület bővítésére.
  • 1951

január 1.: A múzeumot államosítják. április 2.: A múzeum felveszi Móra Ferenc nevét.
  • 1954. január 5.

Megkezdődik a Kultúrpalota épületének bővítése.
  • 1955. június 14.

Átadják a kibővített, felújított múzeumot.
  • 1956. március

Megnyílik az irodalomtörténeti kiállítás.
  • 1959. április

Megnyílik az első régészeti állandó kiállítás.
  • 1962. július

Megnyílik az állandó természettudományi kiállítás. A múzeum a megyei tanács kezelésébe kerül.
  • 1969-1970

Dömötör János megbízott igazgató.
  • 1970

Az új igazgató Dr. Trogmayer Ottó.
  • 1978

A múzeum megkapja a Somogyi utcán található Fekete ház épületét.
  • 1984

A Somogyi-könyvtár kiköltözik az épületből.
  • 1985

A Történeti Osztály birtokba veszi a Fekete házat.
  • 1997

Dr. Trogmayer Ottó nyugdíjba vonul.
  • 1997-1998

Pap János megbízott igazgató.
  • 1998-2006

Vörös Gabriella igazgató.
  • 2001

A vár épületének felújítása.
  • 2002

Az intézmény az Év Múzeuma Különdíjasa.

Chagall-kiállítás a Vármúzeumban.
  • 2006-2007

Horváth Ferenc megbízott igazgató.
  • 2007-2011

Zombori István igazgató.
  • 2011-

Fogas Ottó igazgató.

Az addigi látogatószámot megdönti a Munkácsy-kiállítás: 49 ezer látogató.
  • 2019-2020

A Móra Ferenc Múzeum legnagyobb felújítása az 1955-ös bővítés óta. Teljes homlokzat- és tetőfelújítás, az ablakok és az épület visszakapta eredeti színét. A bejárati csarnok, lépcsőház, folyosók, kupolacsarnok felújítása az eredeti színek visszaállításával. A kupola üveglapjainak felújítása. Két új állandó kiállítás kialakítása a Móra Ferenc Múzeumban: Folyónk és földje (természettudományi kiállítás), Móra Rengeteg (kiállítás a természetszerető Móra Ferencről). A tetőn két tetőkilátó kialakítása, a padlástérben kamarakiállítás a múzeum történetéről. A Vár és Kőtár felújítása is ekkor történik meg. A Vár épülete előtti terület rendezése, burkolása, új bejárat kialakítása. Az épületben új állandó kiállítás Szeged és a vár történetéről „Utazz a múltba!” címmel. Akadálymentes bejárat kialakítása, a kőtár bővítése, téliesítése, a várkert rendezése, felújítása, vendéglátóipari egység kialakítása.
  • 2020. augusztus 14.

Újranyit a felújítás után a Móra Ferenc Múzeum és a Vár és Kőtár.
  • 2021

Kiállítás Erzsébet királyné életéről: Sisi – Királyné feketén-fehéren. Újabb közönségkedvenc: 43 ezer látogató.

Újabb nemzetközi időszaki kiállítás érkezik az USA-ból.