archivum-muzeumfelujitas
Múzeumfelújítás
Az üres múzeum, a közintézmény kiállítóhelyei a felújítás előtt
A Móra Ferenc Múzeum megnyert európai uniós pályázatának projektje
„A Móra Ferenc Múzeum látogatóbarát fejlesztése”
(Áttekintő projekt leírás)
A pályázat:
A 2004 őszén beadott és 2005 decemberében támogatást nyert pályázat elnevezése: ROP (Regionális Fejlesztés Operatív Program) 1.1.4-es pályázat. A beadvány címe: „A Móra Ferenc Múzeum látogatóbarát fejlesztése.”
Pályázati partnerek:
Csongrád Megyei Önkormányzat
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
szegedi Tourinform Iroda
Elnyert támogatás:
Bruttóban: 214.544.000 Ft .
Nettóban: 177.088.295 Ft .
Forrás: Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA – az egyik uniós strukturális alap), valamint a Magyar Köztársaság költségvetése.
Önerő:
Bruttó értékben: 11.188.000 Ft .
Nettó értékben: 9.320.440 Ft .
Az önerő felét a megyei önkormányzat, felét a Belügyminisztérium biztosítja (utóbbit külön pályázaton nyerte el a pályázati partnerség)
Teljes elkölthető összeg (Elnyert támogatás + önerő):
Bruttó értékben: 223.732.000 Ft .
Nettó értékben: 186.408.735 Ft .
Az összeg elköltése a Közbeszerzési Törvény rendelkezéseinek megfelelően történik majd.
Tervezett időzítés:
A projekt 2006 májusában kezdődik és 2007 decemberében zárul. Mivel a folyamat tervezéssel és közbeszerzési eljárással indul, ezért a tényleges átalakítás csak 2006 szeptemberétől indul.
A projekt tartalma
I. Előcsarnok és kapcsolódó terek átalakítása
Megszűnik a jelenlegi pénztár és a jelenlegi porta. Az új pénztár a mostani porta helyiség homlokzat felé eső részét foglalja majd el a jelenlegi pénztár hátsó falában nyíló közönségszolgálati ablakkal. Itt kerülnek elhelyezésre a biztonsági berendezések is. A megszűnő porta helyén felül boltíves faláttörés lesz, melyen keresztül egy újonnan létrehozandó ruhatárba lehet átjutni.
A főlépcső körül megszünnek a zárt terek, a lépcső teljesen körbejárható lesz. A lépcső alatt büfé működik, körben asztalok és székek várják a látogatókat.
Kialakításra kerül egy múzeumi bolt is, ahová a folyosó felől és a díszterem felől is akadálytalanul be lehet jutni.
Az első szinten az átalakítás miatt megszűnő személyzeti helyiségek az alagsorban kerülnek kialakításra.
II. Épületgépészeti, belsőépítészeti jellegű, illetve elektromos fejlesztések az alagsortól a tetőtérig
Alagsor:
Az akadálymentesítés megvalósítása érdekében a diszpécser szoba felőli bejáratnál gépi nyitású ajtót szerelünk fel, hogy a mozgáskorlátozott látogatók problémamentesen juthassanak be az épületbe. Szintén ezt a célt szolgálja, hogy a jelenlegi liftet alkalmassá tesszük arra, hogy kerekesszékes látogatók is használni tudják.
Ide tartozik még a raktárak klimatizálása. Mindhárom raktár megfelelő légállapotáról klímagép gondoskodik.
I. szint
Az alagsornál már említett gépi klímázás fogja biztosítani a szint szárnyain lévő termek megfelelő légállapotát. Az épület középső szakaszán a régi, gravitációs szellőző kürtőin keresztül oldható meg a klíma szabályozása.
A fejlesztés nyomán az intézmény egyfajta turisztikai információs központ funkciót is ellát majd. Ezt segítik többek között a bejárati ajtó két oldalán működő, mozgáskorlátozottak számára is elérhető érintőképernyős információs pultok. Ezeken három nyelven találhatók majd anyagok a múzeumról, a kiállításokról, a szegedi és a vidéki kiállítóhelyekről, illetve a város és a Tourinform Iroda segítségével láthatók lesznek majd itt turisztikai információk is. Szintén ezt a célt szolgálja majd a jelenlegi porta helyén megvalósuló boltívben elhelyezett plazma képernyő, amelyet információközlésen kívül, rendezvények támogatására filmvetítésre is használhatunk. Mind az érintőképernyős pultok, mind a plazma monitor informatikai vezérlését külön megtervezett rendszer végzi.
A határozott látogatói elvárásnak megfelelően, a díszteremben, a folyosón, a Lucs teremben, illetve a 49-es teremben speciális képmegvilágítás teszi élvezhetőbbé a tárlatokat.
Az állandó tárlatokban is lesznek érintőképernyős monitorok, a Móra szobában, a Csak egy Földünk van kiállításban a díszteremben, a folyosón, a Lucs teremben, valamint a Patikában is.
II. szint
A 88-as és a 93-as terem lesznek a múzeum időszaki kiállítótermei. A 88-as terem szolidabb felszereltséget kap: a mennyezetről függesztett, változtatható magasságú tartón elhelyezett variálható pozíciójú lámpákat.
A 93-as teremben klimatizálást építünk ki. Itt gépi erővel emelhető, süllyeszthető álmennyezeten rögzített, professzionális világítás-, vetítés- és hangtechnikát biztosítunk. A bejátszó, vezérlő rendszereket a falba süllyesztjük.
III. Nem beépített eszközök beszerzése
A pályázat keretében biztosítjuk annak a technikai hátterét, hogy a múzeum színvonalas rendezvényekkel szolgálhassa közönségét, valamint szeretnénk, ha az intézmény vonzóbbá válna a külső rendezvényszervezők számára is. E célokat szolgálja a nem beépített vetítés- és hangtechnikai eszközök vásárlása. A beszerzésben egyebek mellett plazmaképernyő, projektor, mikrofonok, keverőpult, pulpitus stb. szerepelnek.
IV. Nyomdatermékek előállíttatása
Ingyenes (marketing) kiadványok:
A látogatók által régóta igényelt ingyenes leporellókat fogunk kiadni 3 nyelven (magyar, angol, német) egyrészt a szegedi múzeum és a társmúzeumok kínálatáról, másrészt a Móra Ferenc Múzeum állandó tárlatairól .
Megvásárolható kiadványok:
Rövid múzeumismertető
Kiállításvezetők
Patika kiállítás
„Csak egy Földünk van”
Lucs gyűjtemény
Képzőművészeti gyűjtemény
Móra szoba
V. Eligazító táblák
A múzeumépület körül és magában az épületben 3 nyelvű táblák és piktogramok nyújtanak majd információkat a látogatóknak. Ahol az információk idővel változnak, ott cserélhető feliratokat alkalmazunk.
VI. Arculati kézikönyv
A pályázati projekt keretében elkészíttetjük a Móra Ferenc Múzeum arculati kézikönyvét. A jövőben a múzeum kommunikációjában (levélpapír, névjegykártyák, kiadványok stb.) ezt az arculatot fogjuk következetesen alkalmazni, hogy az intézmény küldetésével, értékeivel, hagyományaival egyetemben ,a közönség és a partnerek számára beazonosítható, más attrakcióktól megkülönböztethető legyen. A projekt számos eleménél (táblák, kiadványok, érintő képernyős monitorok) szintén felhasználjuk az arculati elemeket.
VII. Szelektív hulladékgyűjtés
Nyertes pályázatnál elvárás a környezetbarát megoldások alkalmazása is. Ezek közül a leginkább érzékelhető fejlesztés, a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése lesz. Ennek megfelelően speciális tárolóedények kerülnek kihelyezésre.
VIII. Hatékonyságvizsgálatok
A projekt utolsó szakaszában kutatási módszerekkel megvizsgáljuk a közönség véleményét a fejlesztések eredményeiről