LÁTOMÁSTÓL AZ ALKOTÁSIG – CSONTVÁRY ÉLETMŰVE PSZICHOBIOGRÁFIAI MEGKÖZELÍTÉSBŐL
Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, az SZTE-BTK Pszichológiai Intézet oktatójának előadása Csontváry életéről, életművéről- pszichológiai szempontból nézve november 23-án, szerdán 17 órakor a Csontváry-kiállítás termeiben.
„Te leszel a világ legnagyobb napút-festője, nagyobb Raffaelnél” – így fogalmazott az az égi hang, melyet Csontváry egy iglói patika lépcsőjén ülve hallott 27 éves korában. A művész visszaemlékezései szerint emiatt a hallucináció miatt kezdett el festeni – húsz évet adott magának, hogy igazán nagy művésszé váljon. Noha soha nem vett részt elmegyógyintézeti kezelésen, életének több eleme is arra utal, hogy skizoid-jellegű problémákkal küzdött.
Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, az SZTE-BTK Pszichológiai Intézetének oktatója tart előadást Csontváry életművéről november 23-án, szerdán 17 órakor a Móra Ferenc Múzeumban. A „Látomástól az alkotásig- Csontváry életműve pszichobiográfiai megközelítésből” című előadást a Csontváry-kiállítás termeiben tartják: a kultikus művek között erednek a zseni életének és pszichológiai problémáinak nyomába. Művészetpszichológiai szempontból, Csontváry írásainak, önéletrajzainak és festményeinek segítségével igyekeznek feltárni a festő igazi személyiségét.
Az előadásban a művészi alkotás folyamatának személyiségtényezőit és dinamikáját, valamint azok Csontvárynál mutatkozó sajátosággait mutatja be Kőváry Zoltán- döntően a mélylélektan szemszögéből. A dinamikus szemléletű művészetpszichológia elsősorban pszichobiográfiai módszerrel dolgozik, és az alkotó életrajzi adatainak, önvallomásainak és műveinek az ismeretében próbál olyan értelmezéseket és narratívumokat kidolgozni, amelyek választ adhatnak egy adott életmű kibontakozása nyomán felmerülő lélektani kérdésekre.
A pszichobiográfia lényegében különbözik a patográfiától, amely a kóros folyamatokat állítja az interpretáció középpontjába; ilyen patográfia Csontváryról is készült az 1960-as években. Az előadás során belátást nyerhetünk az alkotáspszichológiai kutatás kulisszatitkaiba, amelynek eredményeit Csontváry alkotói életpályájának vizsgálatában is sikeresen lehet alkalmazni.
Szeretettel várjuk az érdeklődőket november 23-án, szerdán délután 5 órakor!
Az előadást a Csontváry-kiállítás termében tartjuk, az előadás a kiállításra szóló jeggyel látogatható. A részletes belépőjegy-információk itt olvashatók.