hirek67
Szerelmi zálogból lett 56-os relikvia
2006. augusztus 28.
Kossuth-címerrel díszített gyűrűt készített egy szegedi fiatalember szerelmének 1956 viharos októberében. Csak néhány napig lehetett azonban viselni az ékszert, hiszen a forradalom leverése után a politikai ellenállás jele lett volna ilyen gyűrűt felvenni. Most, ötven évvel az események után múzeumba került az egykoron szerelmi zálogként adott tárgy.
A Móra Ferenc Múzeum júliusban hirdetett gyűjtési akciót; a közgyűjtemény történészei abban bízva indították útjára a kezdeményezést, hogy az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján olyan dokumentumok és tárgyak kerülhetnek elő, melyekről korábban nem lehetett tudni. Kezdetben úgy tűnt, csekély az érdeklődés. Egy idő után viszont sorra kezdtek beérkezni a relikviák. Az eddigi legérdekesebb gyarapodás egy nyugdíjas tanítónőnek köszönhető.
Gergely Antalné Kossuth-címeres gyűrűt hozott a múzeumba. Hamar kiderült, szerelmi történet kötődik a tárgyhoz. Az asszony elmondta, a forradalom napjaiban műszaki iskolába járó barátja készítette számára az ékszert. Az akkori ifjú lány csókot adott udvarlójának az ajándékért cserébe és büszkén viselte azt. A felkelés leverését követően a gyűrű más ékszerek közé, dobozba került. Azokban az időkben a hatóságok valóban nyílt lázadásként értékelték volna, ha valaki a forradalom szimbólumának számító Kossuth-címerrel díszített gyűrűt hord. Egy idő után egyébként a korábban lángoló szerelem is megszűnt. Gergely Antalné elhatározta, az ötvenedik évfordulón a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményének adja a tárgyat. Úgy gondolta, a gyűrűnek úgyis főként történeti értéke van, ezért az a leghelyesebb, ha múzeumba kerül.
A szakértők nem tudnak arról, hogy lenne még egy ilyen 56-os relikvia. Tudomásuk szerint nem maradt fenn több a forradalom napjaiban készült Kossuth-címeres gyűrű, a szegedi múzeumban biztosan nincs hasonló műtárgy. A gyűjtési akció meghirdetői úgy vélik, már önmagában ezért a páratlan darabért megérte elindítani a kezdeményezést.