idoszaki30
Szeged kései kárpótlása a Széchenyi-szobor alkotójának
Strobl Alajosnak, a századforduló kiemelkedő magyar szobrászának nyílt kiállítása július 12-én a Móra Ferenc Múzeumban. A művész egyik ismert alkotásával a szegediek is gyakran találkozhatnak. A Széchényi téren sétálók nap mint nap láthatják Stroblnak a legnagyobb magyart ábrázoló szobrát.
A szegedi tárlat keretében az érdeklődők szobrokon, portrékon, grafikákon, tervpályázatokon és a nagyméretű köztéri szobrokról készült fényképeken keresztül ismerkedhetnek meg Strobl Alajos életművével. A kiállítás a múzeum Munkácsy termében látható. Meggyőződésünk, a Strobl-kiállítás méltó folytatás a nagysikerű Munkácsy-tárlat után.
Stróbl élete során több mint háromszáz szobrot, portrét és emlékművet készített. Ő alkotta például az Operaház főhomlokzatán elhelyezett Liszt Ferenc és Erkel Ferenc egészalakos szobrokat, a Nemzeti Múzeum kertjében látható Arany János emléket vagy a Rókus Kórház előtt lévő Semmelweis-emlékszobrot. Legismertebb köztéri alkotása minden bizonnyal a budavári Mátyás templom mellett felállított Szent István-lovasszobor.
A szegediekhez viszont valószínűleg a Széchenyi-szobor állhat a legközelebb a Strobl-alkotások közül. A művész 1909-ben kapott megbízást a legnagyobb magyarról készülő ábrázolás elkészítésére. Eredetileg úgy tűnt, a mű bronzból készül majd el, de a későbbiekben maga a mester győzte meg az illetékeseket, hogy márványszobor legyen. A tudósítások szerint a munkálatok lassan haladtak, a szobrot faragó munkások pontatlan munkát végeztek, Stroblnak át kellett faragtatnia a művet, emiatt az 1912. augusztus 20-ra tervezett hivatalos szoboravatás elmaradt. Utána felállították ugyan az alkotást, de nem leplezték le, hanem arra vártak, hogy elkészüljön Zala György Deák Ferencet ábrázoló szobra, és a két mű együtt legyen bemutatva a nagyközönségnek. Sokan méltatlankodtak, hogy a legnagyobb magyar emlékműve beburkolva áll a téren. A Deák-szobor 1914 nyarán került felállításra, az átadási ünnepséget azonban elsodorta a kirobbant világháború, így Strobl Alajos Széchényi-szobra többek között arról is híressé vált, hogy soha nem leplezték el.
Az elmaradt szoborátadás helyett – mintegy kései kárpótlásként – Szeged most ezzel a tárlattal emlékezik meg a magyar szobrászat egyik legnagyobb alakjáról, a 150 éve született és 80 éve elhunyt Strobl Alajosról.