idoszakikiallitas-batikolas-jamborne-balog-tunde
A batikolás tükrében
A batikkultúráról nyílt kiállítás a makói József Attila Múzeumban május 10-én, vasárnap. A Csongrád megyei közgyűjteményben Jámborné Balogh Tünde életművének legkülönlegesebb batik munkáival ismerkedhetnek meg a látogatók.
A batikolás országosan elismert képviselője, Jámborné Balog Tünde Hódmezővásárhelyen született, Szegeden tanult, s évtizedek óta Makón él. Hosszú évekig a Makói Művésztelep vezetője volt. A batikolással az 1960-as években került kapcsolatba. Művészetpedagógusi tevékenysége részeként a gyermekeket is megismertette a batikolás sajátos képzőművészeti technikájával.
A batikolás egy Jáva szigetéről eredeztethető ősi textilfestési eljárás, ahol forró viasszal festenek az anyagra, így egy érdekes márványos-töréses felület jön létre. A jávai klasszikus irodalomban nemegyszer esik szó a fejedelmek, hercegnők pompás, batikolt ruhadarabjairól, amelyeket a legdrágább ékszerekkel együtt emlegetnek.
A Jámborné Balog Tünde negyven éves alkotói munkásságát bemutató tárlaton batikolt vásznak sokaságát tekinthetik meg az érdeklődők. Látható lesz a Sámánfiú, az Archaikus imádságok vagy a gyermekdalok ihlette Mélykútba tekinték című kompozíció is. A tekintélyes alkotó munkáiban visszanyúlik a családi gyökerekig, gyakran jelenik meg egy-egy ábrázoláson az édesanyja szülőföldje, Erdély. Drámai hatásúak Jámborné Balog Tündének az erdélyi falurombolást bemutató munkái.
A makóiak több nemzedékét rajzra és művészettörténetre tanító művész-tanár életében a képzőművészetek mellett, az irodalom is hangsúlyos szerepet kap: szépprózáival, novelláival több irodalmi pályázaton is díjat nyert. A vasárnap megnyílt kiállításon közel 40 alkotást ismerhetnek meg Jámborné Balog Tünde életművéből a makói múzeumba látogatók.