idoszakikiallitas-hagymas-istvan
„TÁJ – ÉL”
Hagymás István fotókiállítása
Változatos ritmusú, újrakonstruált természeti mozaik-fotókat kínál tárlatával Hagymás István, Szlovéniában élő magyar alkotó. Számos érdekességet, markáns egyediséget nyújt a fotóbemutató és már maga a fotóművész egyénisége, életútja is. Hagymás István a volt jugoszláviai (mai szerbiai) Vajdaságban született, alapfokú és középiskolai tanulmányait Zentán végezte. Debrecenben az orvostudományi egyetemen folytatta tanulmányait, ott diplomázott. Mindeközben Debrecenben művészettörténeti tanulmányokat is folytatott, öt évig a művészettörténeti fakultáción hallgatta a számára oly vonzóvá lett művészeti világ megannyi fontos összetevőjét. A kiindulópont – mint mondja – az volt, hogy másodéves medikus korában a társegyetemen meghirdettek egy előadást Csontváry Kosztka Tivadarról, s mivel régebbtől vonzotta Csontváry művészete, elment a Pap Gábor művészettörténész által prezentált előadásra. Ettől kezdve figyelme a műtörténet felé is hangsúllyal fordult. A művészetelmélet azonban nem volt elegendő az érdeklődő ifjúnak, bekapcsolódott a Debreceni Fiatal Fotóművészek Stúdiójának munkájába, s tagja lett a legendás „Műhely 67” szellemét őrző fotóklubnak. A pártideológiával kordában tartott akkori művészeti életben rebellisnek számító szabad művészeti felfogás meghatározta később is sokszínű, változtatásokra fogékony fotóművészi világát. Eredeti, alap-hivatását, az orvoslást nem feladva az elmúlt évtizedekben sokoldalúan bontakoztatta ki látásmódját a fotóművészetben. Az elmúlt negyven évben több mint harminc egyéni kiállítása volt és százvalahány csoportos tárlaton szerepelt többek között Magyarországon, Bulgáriában, Norvégiában, Szerbiában, Szlovéniában, Horvátországban, Németországban, Ausztriában és Szlovákiában. Többször szerepelt a Szegedi Szalon tárlatain.
Hagymás István a hivatását gyakorló orvos, pszichiáter magánpraxist folytat Szlovéniában. Fotós képi megjelenítései őrzik is az alkotói érdeklődés-köröket, tagadhatatlanul szembesülnek és átformálódnak a természetfotók a sokszínű belső alkotói világ hatására.
Harminckilenc, mostani tárlatán falakra került fotói többségükben szimmetrikus osztatban montázsként épülnek fel. Mint számos Rorschach-teszt – a közismert tintafolt tükörképek a pszichiátriában – építik a növényvilág, fénypásztázta víztükör, alkonyba bújó fasorok, égkékben tornyosuló felhők fotómozaikjait. Ablakrácsozattal bontott képfelületein az egyszerűből lesz tallózásra, kalandozásra hívó összetett képi játék. Nem kíván a fotók egyike se megfejtést, nincs bonyolultság, csak a teljes egyszerűséggel, a hagyományos fotótechnikával, évtizedek óta az alkotóhoz nőtt fotómasinával megörökített táj- és természet elemek újraélése. Amelyben a néző is partner, teljes jogú részes, mint a közös természet részese és a ritmizált, érzelmileg újrakomponált mikrovilág szemlélője.
Hagymás István fotókiállítása augusztus 8-tól október 19-ig látható a Móra Ferenc Múzeum második emeleti kiállítótermében. A tárlatot augusztus 8-án, pénteken délután fél 5-kor Szamódy Zsolt fotóművész, a Magyar Fotóművészek Szövetségének elnöke nyitja meg. Közreműködik a Mehari Garoba Zenekar.