Kauri és nagyító – Óceániai ékszerek Bíró Lajos gyűjteményéből
Kutyafogakból álló homlokdíszt, emberi hajból készített fejdíszt és vadkanagyarból készült melldíszt is bemutat a Móra Ferenc Múzeum új időszaki kiállítása. A Kauri és nagyító című tárlaton a 19. század végén gyűjtött különleges óceániai ékszerekkel ismerkedhet meg a közönség. A kiállítás július 6-tól szeptember 9-ig látogatható.
Három bennszülött felesége is volt Bíró Lajosnak, a 19. század végén Új-Guineában kutató világutazónak, akinek egyedi ékszergyűjteményét a Móra Ferenc Múzeum kiállításán mutatják be. A zoológus azzal indokolta a magas számot, hogy a törzsi szokások miatt nem vihette magával nejeit, amikor más óceániai területekre költözött. Bíró volt az egyike azoknak a néprajzkutatóknak, akik először fedezhették fel az új-guineai vidéket és annak bennszülött lakosságát.
Kutyafogakból álló homlokdísz
A Bíró által összegyűjtött ékszerek a törzstagok társadalmi, gazdasági státuszát mutatták, valamint mágikus funkcióval is bírtak. A különböző talizmánokat folyamatosan hordták, hogy ne adjanak senkinek lehetőséget rontás küldésére. Egy kutyafogakból készült amulettet például csak úgy tudott megszerezni a néprajzkutató, hogy megesküdött: soha senkinek nem mutatja meg és nem küld vele átkot az előző gazdájára. A bennszülött a biztonság kedvéért többször átszúrta a talizmánt, így semlegesítve hatalmát.
Emberi hajból készült fejdísz
A Móra-múzeumban látható kiállítás 150 rendkívüli ékszert és használati tárgyat mutat be: például azokat az obszidián kőzetszilánkokat, melyeket borotválkozásra használtak az óceániaiak. Használatuk azonban rendkívül fájdalmas volt- inkább ritkította, mint vágta a férfiak szakállát.
Paradicsommadár tollaiból készült fejdíszek