Ünnepi kalendárium – Nagyboldogasszony – augusztus 15.
A hagyomány szerint e napon halt meg Szűz Mária Jeruzsálemben. A nép meggyőződése szerint holtteste nem lett a földi enyészeté, a Megváltó ugyanis Máriát testestül lelkestül magához vettet a mennybe. E folyamatosan öröklődő hagyományt 1950-ben XII. Piusz pápa hittétel szintjére emelte. Napja kötelező ünneppé lett a katolikusok számára.
Magyarországon az ünnepet Szent István király korától megtartják. Augusztus 15. arról is nevezetes, hogy az idős Szent István király ekkor ajánlotta föl Magyarországot Mária oltalmába. Ezen alapul a Regnum Marianum eszméje, azaz, hogy Magyarország Mária országa.
Szűz Mária Magyarország fő patrónája. Tiszteletére számos kolostort, kápolnát és templomot szenteltek, melyek közül több búcsújáróhellyé vált, mint pl. Máriabesnyő, Máriagyűd, Máriapócs, Máriaradna, Máriavölgy. Szűz Mária kultusza a barokk korban különösen megerősödött. A mennybevétel története népkönyvvé vált. A Máriához forduló „Boldogasszony anyánk” kezdetű énekünk a 18-19 század fordulóján a magyarság nemzeti éneke volt.
A naphoz a néphagyományban számos szokás kapcsolódott. Ünnepének előestéjén imádkozással, énekléssel jelképes virrasztást tartottak. Magán az ünnepen növény- és virágszentelést végeztek, mely növények gyógyító erővel bírtak. Az elhunytakat gyakran a Boldogasszony oltalmába ajánlották. Mária biztos segítőnek számít minden szükségben.
Mária mennybevétele – augusztus 15.

Az aranyozott szegélyű, enyhén csipkézett szentkép Estebano Murillo (1618-1682) Mária mennybemenetele című képének fekete-fehér reprodukciója. A képen Mária egészalakos ábrázolását látjuk. Mária idős kora ellenére fiatal nőként jelenik meg. Felhőkön angyalok a Mennyországba emelik. A szentek időtlen fehér ruháját viseli, vállát köpeny borítja, melynek színe az eredeti képen kék, mely a mennyei szférára utal. Hosszú, kibontott haja ártatlanságának a szimbóluma. Fölfelé tekint, kezét mellére szorítva elragadtatottan imádkozik. Lába alatt holdsarló, mely szeplőtelen fogantatását, azaz az eredeti bűntől való mentességét jelképezi.