
A kultúra mindannyiunké – tegyük együtt lehetővé a művelődést mindenkinek!
Tisztelt Partnerünk!
Sokak számára a mindennapi megélhetési gondokkal való küzdelem mellett egy kiállítás megtekintése, egy kulturális eseményen való részvétel elérhetetlen cél. A tudományos munkák biztosításán kívül a Múzeumi Tudományért Alapítvány céljai között szerepel a helyi közművelődési tevékenységek gondozása, gazdagítása és támogatása. Együttműködő partnereinkkel összefogva szeretnénk az arra rászorulók számára is elérhetővé tenni a múzeumlátogatás élményét, hogy a kultúra valóban mindannyiunké lehessen!
Legyen Ön is a partnerünk – együtt többet tehetünk!
Segítse támogatásával A Múzeumi Tudományért Alapítványt, hogy közös erővel tárhassuk ki a Móra Ferenc Múzeum ajtaját minél több hátrányos helyzetű család előtt, valamint minél több olyan gyermeket láthassunk vendégül, akik hosszú betegség után készülnek visszatérni a közösségi életbe!
Hogyan rendelkezhet adója 1%-áról?
1. Lépjen be az eszja.nav.gov.hu oldalra!
2. Nyissa meg az adó 1%-ról rendelkező felületet!
3. Írja be az adószámunkat: 19083852-1-06
Adója egy százalékán kívül banki átutalással tud minket támogatni:
Név: Múzeumi Tudományért Alapítvány Bankszámlaszám: 11100403-19083852-10000001 (CIB bank)
A közlemény rovatba kérjük, írja be: „Az alapítvány támogatására”
Támogatását különféle kedvezményekkel szeretnénk meghálálni, ezekről honlapunkon tájékozódhat.
Támogatását hálásan köszönjük!

A Múzeumi Tudományért Alapítvány kuratóriumi elnöke
Együttműködő partnereink




A Múzeumi Tudományért Alapítvány 2025-27-re kitűzött céljai
Együttműködés más alapítványokkal:
– A Karitáció Alapítvány célja a nehéz sorsú családok segítése. Együttműködésünk során minél több hátrányos helyzetű óvodás- és kisiskolás gyermeket szeretnénk térítésmentesen fogadni idei Jégkorszak elnevezésű időszaki kiállításunkban, és az azt követő játékos múzeumpedagógiai foglalkozáson. Közös családi napot tervezünk hátrányos helyzetű családok számára. A programok évente újra megrendezésre kerülnek.
− A Motiváció Műhely hátrányos helyzetű, 6-18 éves gyermekek és fiatalok felzárkóztatásával, tehetséggondozásával foglalkozik. A közös programunkban résztvevő tanulókat szeretnénk vendégül látni a korosztályuknak leginkább megfelelő állandó kiállításaink egyikén (Természettudományi kiállítás, Néprajzi kiállítás, Móra kiállítás, Vár és Kőtár), és az adott kiállításhoz kapcsolódó foglalkozáson. A Motiváció Műhely összes mentoráltjának szeretnénk biztosítani az idei Jégkorszak kiállítás ingyenes megtekintését, illetve évről-évre az aktuális időszaki kiállításaink meglátogatását is.
− 2025-ben a múzeumunk ad helyet a Reménysugár Szeged Alapítvány családi napjának. A családi nap fontos eleme a daganatos betegségen vagy leukémián átesett gyerekek rehabilitációjának. Ezen a napon a súlyos betegséggel sikeresen megküzdött gyermekek és családjaik újra átélhetik a közösségi programokon való részvétel élményét, ami segíti őket a mindennapi életbe és a közösségbe való visszailleszkedésbe.
A tudományos munkát támogató terveink:
− Célunk egy olyan konferencia megszervezése, ahol ezúttal a velünk együttműködő cégek mutathatnák be a nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárásokon zajló közös munkát, és feltárásokat követő munkálatokat.
− Nem kevésbé fontos célunk olyan nyíltnapok szervezése, ahol a múzeum egy-egy osztályának bemutatásán keresztül tárjuk a nagyközönség elé a múzeum mindennapjait, s egyúttal igyekszünk megismertetni és népszerűsíteni a nálunk zajló tudományos munkát.
− Földváry-programunk keretén belül folytatjuk az adománygyűjtést a Földváry Sándorról − az 1848-49-es szabadságharc szegedi hőséről − készült portré restaurálására, a háttérkutatások és a megújult festmény méltó bemutatására. A Földváry-program védnöke Prof. Dr. Barzó Pál, tanszékvezető egyetemi tanár, az SZTE SZAKK Idegsebészeti Klinika igazgatója.
Adománygyűjtésünket az Országos Koraszülött és Gyermekjóléti Alapítvány segíti.
− Továbbra is ösztönözzük a Móra Ferenc Múzeumba zajló tudományos munkát, melyeket az alapítványunkhoz beérkezett pályázatok alapján megítélt támogatásokkal kívánunk megvalósítani.
Terveink támogatására felajánlott adományaikat hálásan köszönjük!
Közérdekű információk
Alapítványunk 2012. 2013., 2014., 2015., 2016., 2017., 2018., 2019. és 2020. évi egyszerűsített beszámolója és közhasznúsági jelentése elérhető az alábbiakban:
A Múzeumi Tudományért Alapítványt 1991-ben a Móra Ferenc Múzeum képviseletében dr. Trogmayer Ottó megyei múzeumigazgató hozta létre. Az alapítvány elsősorban a Móra Ferenc Múzeum kutatási profiljába tartozó tudományos kutatásokat és azok eredményeinek közzétételét támogatja. Az alapítvány további célja a múzeumban folytatott kulturális, műemlékvédelmi és természetvédelmi tevékenységek támogatása. Tevékenységét – az Alapító okiratban foglaltak szerint – öttagú kuratórium irányítja.
A közhasznú alapítvány önálló jogi személy, székhelye Szeged, Roosevelt tér 1-3.
Levélcím: 6701 Szeged, Pf. 474.
Telefon: 62/549-040
A kuratórium tagjai:
Dr. Bárkányi Ildikó etnográfus (Móra Ferenc Múzeum, osztályvezető) elnök
Dr. Horváth Andrea régész (Móra Ferenc Múzeum, osztályvezető)
Dr. Horváth Ferenc régész (Szeged)
Dr. Marjanucz László történész (SZTE Új- és Legújabb kori Magyar Történeti Tanszék, tanszékvezető)
Dr. Tóth István történész (Móra Ferenc Múzeum, osztályvezető)
Az alapítvány számlavezető pénzintézetének neve és címe: CIB Bank Zrt., CIB Bank Szeged, Széchenyi tér 2.
Számlaszáma: 11100403-19083852-10000001
Adószám: 19083852-1-06
Az alapítvány céljainak elérése érdekében lehetőségei szerint segíti és támogatja
– a kutatások személyi és tárgyi feltételeinek megteremtését,
– kiadványok előállítását,
– a szerzők honorálását,
– a múzeumban végzett kulturális, műemlékvédelmi és természetvédelmi tevékenységet.
Az alapítvány magánalapítvány.
Az alapítvány vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez.
A gazdálkodás során elért eredményét nem osztja fel, azt csak az Alapító okiratban meghatározott tevékenységére fordítja.
Az alapítvány vagyonát képezik a bel- és külföldi, jogi és magánszemélyek által nyújtott felajánlások, adományok, továbbá egyéb források, amelyek származhatnak költségvetési szervektől, intézményektől, más alapítványoktól céltámogatásként, illetve eredménye pályázatokból.
Az alapítványi vagyon és kamatai alapítványi célokra és a célok saját hatáskörben történő megvalósítása érdekében rendszeresen felhasználhatók az alapító és a támogatók rendelkezései, illetve az Alapító okiratban részletezettek szerint.
Az alapítvány támogatást csak pályázat vagy írásbeli kérelem alapján nyújt.
Az alapítvány preferenciáiról, vagyonáról, éves költségvetéséről és a támogatások odaítéléséről a kuratórium dönt.
A kuratórium az alapítvány működéséről, szolgáltatásai igénybevételének módjáról, valamint saját hatáskörében hozott döntéseiről folyamatosan tájékoztatja a nyilvánosságot.