archivum-matine
Archív hírek
Bede Ádám: Szentes halmai című könyvének bemutatójára, valamint a könyvbemutatóval egybekötött kunhalom-kutatási szimpóziumra kerül sor 2008. október 22-én, szerdán 16 órakor Szentesen a Megyeháza Konferencia- és Kulturális Központban (Kossuth tér 1. emelet).
A könyvet ismerteti az ülés házigazdája Labádi Lajos levéltár-igazgató. Az ülést megnyitja és elnököl Dr. Horváth Ferenc a szegedi Móra Ferenc Múzeum tudományos igazgatóhelyettese. PROGRAM
Négy múzeum stratégiai együttműködéséről zajlott konferencia szeptember utolsó napjaiban Szegeden, a Móra Ferenc Múzeumban. A Visegrádi Országokból a brünni Országos Morva Múzeum, a lengyelországi Krosno Kárpátaljai Múzeuma, a pozsonyi Szlovák Nemzeti Múzeum, valamint a szegedi Móra Ferenc Múzeum képviselői találkoztak azzal a szándékkal, hogy közösen pályázzanak a Visegrádi Alap pénzügyi támogatásáért, amelynek segítségével folyamatos kulturális együttműködést alakítanának ki V-4 országok négy intézménye között. Folytatás…
A Móra Ferenc Múzeum a bibliai műkincs kiállításhoz kapcsolódóan kísérőrendezvények, társtárlatok és happening-ek sorát kívánja megrendezni a következő hónapokban. A programok célja, hogy ezáltal is a közgyűjteményben látható 4 milliárdos értéket képviselő páratlan kollekcióra lehessen felhívni a kultúrára nyitott polgárok figyelmét.
Az első akció egy játékos kísérlet volt a bűnbak bibliai története kapcsán. Szeptember 30-án, kedden a járókelők és a sajtó képviselői is találkozhattak egy igazi bűn(kecseke)bakkal a Móra-múzeum mellett. Folytatás…
A „Bakelit. A magyar rockzene története lemezborítókon” címmel nyílik kiállítás október 8-án, szerdán 16 óra 30 perckor a Móra Ferenc Múzeumban. A tárlat anyagát egy magángyűjtő, Arató Mátyás bakelit lemezgyűjteménye adja. A férfi kollekciója közel kilencszáz darabból áll, a mostani kiállításon ebből láthatnak az érdeklődők egy válogatást. Folytatás…
Október 8-a és 10-e között rendezi meg a Koszta József Múzeum a Csalog József Emlékkonferenciát Szentesen. A 3 napos programsorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósulhat meg. A konferenciát Csalog József születésének 100. évfordulója alkalmából rendezik. Csalog József néprajzkutató és régész volt, ő alapozta meg a magyar kísérleti régészetet. Munkásságát életében nem becsülték sokra, megállapításait, felfedezéseit ma viszont már mindenütt alkalmazzák. Ez az esemény tulajdonképpen az ő szakmai rehabilitációja. RÉSZLETES PROGRAM
„Hozd el gazda az Szerémnek borát” – Magyarország borvidékei borcímkéken címmel nyílik időszaki kiállítás a szentesi Koszta József Múzeum Kossuth téri épületében szeptember 20-án, szombat délután 3 órakor. A tárlaton a Szent Vince Borrend nagymestere, dr. Fülöp Mihály gyűjteményének legértékesebb darabjait mutatják be. Az október 1-ig megtekinthető kiállításon a Ruszt-Pozsony-soproni borvidéktől a Küküllő-mentéig képzeletben bebarangolhatóak a történelmi Magyarország híres szőlőtermő vidékei.
Dr. Zombori István kitüntetése
Az államalapító Szent István király ünnepe alkalmából rangos szakmai kitüntetésben részesült dr. Zombori István, a Móra Ferenc Múzeum megyei igazgatója: az oktatási és kulturális miniszter által adományozott Széchényi Ferenc-díjat vehette át augusztus 20-án Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban rendezett ünnepségen. A Széchényi Ferenc-díj a közgyűjteményi (könyvtári, levéltári, múzeumi) szakterületen dolgozó azon szakembereknek adományozható, akik magas színvonalú elméleti vagy gyakorlati tevékenységükkel, új módszerek kidolgozásával és azok alkalmazásával szolgálták szakmájukat. Folytatás…
Archív felvételek tanúsága szerint eleink úgy szánták, hogy a Kulturpalota kupolájából kinyúló zászlótartó rúdon nemzetiszín lobogót lengessen a szél. A zászlótartónak jó néhány évtizede nyoma sem volt a múzeumépület tetején. Azaz, hogy nyoma azért volt: a Móra Ferenc Múzeum gondnoka, Király László tájékoztatása szerint az üvegkupola csúcsán kívül megvolt az a 80 centiméter mély tartó-fészek, amelybe ismét beleilleszthető volt az újonnan elkészített zászlótartó rúd. Néhány nap óta immár – sok évtized múltán – újra nemzetiszín lobogónkat fodrozza a szél a kupola fölött. Folytatás…
A Móra Ferenc Múzeum bibliai műkincs tárlatának kísérőrendezvényeként Lévai Anikóval, Orbán Viktor volt miniszterelnök feleségével Sándor János rendező beszélget a Könyvek Könyvéről. A Móra-múzeumban október 2-án, csütörtökön 18 órától kezdődő esten arról is szó lesz, hogy miként élhetőek meg a hétköznapok során a bibliai igazságok, történetek. Folytatás…
A Móra Ferenc Múzeum bibliai műkincs kiállításához kapcsolódóan egy külön tárlat keretében mutatják be Szabó András Bábel-világ című triptihonját. A nagyközönség a Bábel mellett az alkotó más olyan festményeivel is megismerkedhet a Kultúrpalotában, amelyeket eddig még nem látott a közönség. A Bábel-világ című tárlat október 3-án, pénteken, 16 óra 30 perckor nyitja meg kapuit; Liszkai Tamás, röszkei plébániai kormányzó „segítségével”. Közreműködnek Bicskey Lukács színművész és Jeney Balázs operaénekes.
Álmos és Árpád vezért ábrázoló szoborajándékot kap a Móra Ferenc Múzeum. A szobor-kettős a nagyvilágot bejárt művekként térnek vissza Magyarországra. „Árpád és apja” a 2004-es melbournei Hungarofest fesztiválon került először a közönség elé, ahol az ausztráliai magyar konzul vásárolta meg Józsa Judit szobrászművész alkotását. Folytatás…
Néhány héttel ezelőtt kötött együttműködési megállapodást a Móra Ferenc Múzeum és az aradi közgyűjtemény. Ez a múzeumi szövetség bővült ki a Hadtörténeti Múzeummal. Június 13-án, pénteken írták alá a felek Budapesten az erről szóló szerződést. A cél többek között, hogy közösen pályázhassanak a kulturális intézmények uniós forrásokra. Folytatás…
Augusztus 14-én, csütörtökön megérkezett a Móra Ferenc Múzeumba a világhírű kassai gótikus műkincs gyűjtemény. A középkori Felső-Magyarország képzőművészeti kultúráját bemutató felvidéki műtárgy együttes a szeptember elsején nyíló, 4 milliárdos összértékű bibliai műkincs kiállítás része lesz majd. Folytatás…
A Móra Ferenc Múzeum Vár-beli kiállítóhelyén járt a Szegeden vendégeskedő Kalmükföldi Erdem folklórcsoport-, illetve a néptáncfesztiválon résztvevő küldöttség néhány tagja. Az Alsó Volga-vidék történelmében, népéletében mélyen gyökerezik az nomád kultúra, amit a Vár-beli Nemez kiállítás, többek között a bemutatott – itt történetesen kazah – nemez sátor példáz. Érdeklődve nézték az oroszországi köztársaság szülöttei a kiállítás darabjait, s még a vendégkönyvbe is az elégedettség sorait fűzték.
Nemzetközi ikonológiai konferencia
Tucatnál is több egyetemről, tudományos kutatóhelyről gyűltek össze Szegeden az ikonológia és szemiográfia európai szaktekintélyei öt napos programra. A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottsága, az Angol-Amerikai Intézet, a Szegedi Tudományegyetem Kultúrális Ikonológiai és Szemiográfia kutatócsoportja által rendezett nagyszabású konferencia nyitóeseményének és plenáris ülésének a Móra Ferenc Múzeum adott otthont. Az egyetemi együttműködés keretében, mint vendéglátó, dr. Zombori István megyei múzeumigazgató köszöntötte a kutatókat, és dióhéjban bemutatta az intézményt, Szabó Tamás képzőművészeti osztályvezető pedig Az angyali üdvözlet című reneszánsz műremek értékeiről, restaurálásának problematikájáról adott tájékoztatást. Folytatás…
Újabb érdekesség tárult fel a középkori szegedi vár ásatásán. A vártemplom nyugati oldalán került felszínre az objektum egykori őrhelye. A vártemplomot a török hódítások idején, mint keresztény templomot nem használták. 1715-ben a templomépületet lebontották, a nyugati végződés azonban megmenekült a bontástól, ahol egy őrhelyet alakítottak ki. Ezt a részt találták most meg a Móra-múzeum régészei. Folytatás…
Kapcsolat Finistere múzeumaival
Együttműködés bontakozik ki a Móra Ferenc Múzeum és a franciaországi Finistere megye múzeumai között. Az egy évtizede Csongrád megye testvérmegyéjeként számon tartható Finistere a legutóbbi időben hangsúlyozott figyelmet fordít arra, hogy a két terület intézményi együttmunkálkodása is új minőséget kapjon. Folytatás…
Másfélmilliós beruházás keretében restaurálják a Móra Ferenc Múzeum előtti oroszlánszobrokat. Az alapos restaurátori munkát követően ismét régi fényében pompázhatnak majd a múzeumot hosszú évtizedek óta méltóságteljesen védő „állatok”. Folytatás…
A nemezkészítés többezer éves történetét villantja fel és a mindennapok művészetének mai darabjait tárja a néző elé a Móra Ferenc Múzeum kiállítása a szegedi Várban. Folytatás…
Új kezdeményezésként művészi kivitelű emlékérméket készíttet a Móra Ferenc Múzeum a kiemelkedő kiállítások alkalmából. Elsőként Kisfaludi Strobl Zsigmond szobrászművész emlékkiállítása adott jó alkalmat az alkalmi érme kiadására. Lapis András szobrászművész alkotta az érem Kisfaludi Strobl portréját, a hátlapon a kiállítás felirata és a helyszín megnevezése (Móra Ferenc Múzeum) látható. A 42,5 mm átmérőjű ( tallérméretű) vertérem antikolt bronz, antikolt ezüstözött és verdefényes ezüstözött változatban került ki a verdéből, de az igényeket látva a későbbiekben a Kisfaludi Strobl tárlat időtartama alatt elképzelhető a költségesebb ezüst anyagú érme kiadása is. Folytatás…
A Vár ásatás 2008. május 12-től 10 és 17 óra között csoportoknak vezetővel megtekinthető. Csoportok indítása félóránként.
Bejelentkezés: Tenkné Auer Zsuzsánál 70/-526-35-04
Jegyek megvásárolhatók a Móra Ferenc Múzeum és a Vár pénztárában. Folytatás…
Rendkívüli közgyűlést tartott a Csongrád Megyei Önkormányzat július 10-én. Az ülés összehívására azért volt szükség, hogy a közgyűlés jóváhagyja a Móra Ferenc Múzeumnak az M43-as autópálya régészeti feltárására vonatkozó 800 milliós szerződését. A szerződés jóváhagyásával elhárult az utolsó akadály az elől, hogy megkezdődhessen a területen a régészeti munka. Folytatás…
Több mint féléves munka után június 26-án, csütörtökön nyílik a Csongrád Megyei Önkormányzat makói József Attila Múzeumának új állandó kiállítása. A XXI. századi követelményekhez igazodó tárlat Makó város történetét a török kiűzése utáni 1699-es újjátelepülésétől az 1989-es rendszerváltásig mutatja be. A kiállítást június 26-án, csütörtökön délután 4 órakor dr. Schneider Márta szakállamtitkár nyitja meg. A Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, Magyar Anna a fenntartó nevében adja át a kiállítást és a jelentős mértékben felújított múzeumépületet.
Százharminc történész Dunaszerdahelyen
Először fordult elő a nyolc esztendeje (újjá)-alapított Magyar Múzeumi Történész Társulat életében, hogy éves konferenciáját és közgyűlését a határokon kívül tartsa. A júniusban rendezett három napos program ezúttal a történelmi Magyarország területén, de a trianoni határokon kívül zajlott. A Dunaszerdahelyen és Galántán megrendezett, Főúri hagyatékok Közép-Európa múzeumaiban címet viselő tudományos tanácskozáson összesen százharminc történész vett. Folytatás…
Sikerrel vizsgázott a múzeum-felújítás
Egy éve nyitotta meg ismét kapuit a Móra Ferenc Múzeum. Tavaly a Csongrád megyei kiállítóhelyet uniós forrásból több mint 200 milliós értékben újították fel. Mára az utólagos ellenőrzések, garanciális bejárások is lezajlottak. A tapasztalatokról egy látogatói véleményfelmérés és hatástanulmány is készült. A tavaly befejeződött múzeum-felújítással a válaszadók 89%-a teljes mértékben elégedett. RÉSZLETEK
Dr. Horváth Ferenc 60. éves – Köszöntő a Kun-kép konferencián
A Móra Ferenc Múzeum régésze, tudományos igazgatóhelyettes 60. éves. Régész kollégák, tanítványok és pályatársak, de a szűkebben vett szakmán túl etnográfusok, nyelvészek is köszöntötték születésnapja alkalmából Kiskunfélegyházán, a Kiskun Múzeumban egy, a tiszteletére rendezett régészeti konferencián. Folytatás…
A Koszta József Múzeumban június 21-én, szombaton délután 5 órától kezdődően az éjféli Szent Iván éji koszorúégetésig számtalan vonzó programra várják ingyenesen az érdeklődőket. A Múzeumok éjszakája helyi eseménysorában szerepel például a múzeumi raktárban rejtőzködő tűzcsiholó és világító eszközök bemutatása.
A RÉSZLETES PROGRAMSOR
Hagyományszerűen nagyszabású programsor készül a Móra Ferenc Múzeumban a Múzeumok éjszakájára. Június 21-én, szombaton 18 órától éjjel 2 óráig több helyszínen változatos, látványos és szórakoztató események várják az érdeklődőket. Jó előre válogathatnak a részletes programból.
Az Elfelejtett ősök árnyai című, nemeztörténeti kiállítás helyszínén tart előadást a Vár épületben (Szeged, Stefánia sétány 2.) Vidák István textilművész június 17-én, kedden 17 órakor. A kötetlen, életszerű találkozón a nemez kiváló ismerője és készítője, a pusztai népek életének avatottja a nemezsátorról tartandó előadáson arról fog beszélni, hogy milyen a mindennapi élet a nemezsátorban, hol- és kik készítik, és mit foglal magába a hagyományos nemezsátor jelképrendszere.
Történész konferencia Dunaszerdahelyen
Főúri hagyatékok Közép-Európa múzeumaiban címmel három napos történész konferenciát tartanak június 18-tól Dunaszerdahelyen. A Magyar Múzeumi Történész Társulat és az OKM Közgyűjteményi Főosztálya mellett a Móra Ferenc Múzeum is a jelentős tudományos esemény rendezője. RÉSZLETES PROGRAM
A legnagyobb álmú magyar kultuszminiszter, Klebelsberg Kuno kora és munkássága című kötet bemutatóját tartják június 5-én, csütörtökön délután 4 órakor a Szegedi Akadémiai Bizottság székházában (Szeged, Somogyi u. 7.) A Klebelsberg könyvet dr. Zombori István történész, megyei múzeumigazgató és dr. Szegfű László történész ismerteti. A Belvedere Meridionale kiadásában megjelent művet Miklós Péter történész-muzeológus, a Móra Ferenc Múzeum munkatársa szerkesztette.
Lantos Miklós fotóművész, építész felvételeiből nyílt kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban. Lantos Miklós válogatott fényképei a Bálint Sándor professzorral tett közös gyűjtőutak alkalmával – valamint halála után, az ő szellemében tovább folytatott kutatások során készültek. Kiállításunkon a Dél-Dunántúl, Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyék területéről mutatunk be szakrális emlékeket. Folytatás…
A Lengyel-Magyar történelmi kapcsolatokat bemutató tabló kiállítás nyílik április 24-én, csütörtökön 17 órakor a Móra Ferenc Múzeumban. A dokumentumkiállítást a Szegedi Lengyel Önkormányzat és a Csongrád Megyei Levéltár rendezte. Köszöntőt mond a megnyitó alkalmából Magyar Anna a Csongrád Megyei Közgyűlés elnökasszonya, a tablókiállítást megnyitja Joanna Stempinska, a Lengyel Köztársaság magyarországi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. Folytatás…
A magyar festészet meghatározó alakjának, Rippl-Rónai Józsefnek 43 műve látható április végéig a Móra-múzeum dísztermében. Az értékes kollekció főként a kaposvári múzeum gyűjteményére támaszkodik, de a Csongrád megyei közgyűjtemény 8 festménye is megtekinthető majd. A nagyközönség most csodálhatja meg először Rippl-Rónai Nyilasy Sándor ismert szegedi festőművészről készült portréját, amelyről a szakemberek nemrég bizonyították be, hogy valóban Rippl-Rónai József alkotása. A kiállítás megnyitóján a műveket dr. Horváth János, a kaposvári múzeum munkatársa ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Fotók a kiállításról.
„A közösség szerepének átalakulása a 20. századi népi társadalomban” címmel kerül sor a XVI. Néprajzi szemináriumra április16-tól Szegeden, illetve Domaszéken a Zöldfás Katolikus Ifjúsági Központban. A Magyar Néprajzi Társaság, a Móra Ferenc Múzeum, a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékének rendezésében tartandó programon hét témakörbe csoportosítva huszonnégy előadás hangzik el és filmvetítések, kerekasztal beszélgetések egészítik ki a rendezvényt, amely április 19-én délutánig tart. RÉSZLETES PROGRAM
Április 11-én, pénteken 15 órakor a Kisfaludi Strobl Zsigmond-kiállítás megnyitóján mutatják be azt a szobrot, melyet a mester halála után 33 évvel az eredeti gipszváltozat alapján öntetetett a Móra Ferenc Múzeum.
Az eredetileg 1922 tájékán agyagból, majd gipszből megformázott szobor Pallavicini György őrgrófot ábrázolja. Az új bronzportré a Móra Ferenc Múzeumban április 11-étől látható nagyszabású Kisfaludi Strobl Zsigmond-emlékkiállítás keretében kerül először a nagyközönség elé. Folytatás…
Több mint húszezren voltak kíváncsiak a Móra Ferenc Múzeum Victor Vasarely emlékkiállítására; egészen pontosan 20176 látogató tekintette meg a hatszázmilliós értékű kollekciót.
Ez óriási eredmény, ekkora sikerre a kiállítás rendezői sem számítottak. A több mint húszezres látogatottság azt mutatja, hogy Vasarely művészete része a magyar kulturális önazonosság-tudatnak és az emberek Vasarely-re mint az egyik legnagyobb hatású magyar alkotóművészre tekintenek.
Mint ismeretes a Csongrád megyei múzeum Vasarely-tárlata február közepétől április 6-ig volt látható. Aki lemaradt a szegedi kiállításról, sokat kell utaznia, ha egy másik nagyszabású Vasarely-tárlatot kíván megtekinteni, a hétvégétől a macedón fővárosban, Szkopjéban látható egy újabb emlékkiállítás.
A Móra Ferenc Múzeum Vár-beli kiállítóhelyén nyílt kiállítás Győrfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásaiból, március 7-én délután fél 5-kor. A karcagi születésű, s a Nagykunság fővárosához, annak hagyományaihoz hűséges alkotó a históriából, a kunok ősi kultúrájából meríti munkásságának lényegét. Folytatás…
Dr. Nagy Ádám kitüntetése
A Magyar Kultúra Napján, az általa rendezett, Himnusz című szentesi kiállítás méltó keretében vett át rangos elismerést kollégánk, dr. Nagy Ádám muzeológus, pénztörténész. A Himnusz relikviák gyűjtőjeként és rendszerezőjeként állt az érdeklődés középpontjában ezúttal, amely bemutató ismételten jelzi, milyen erőteljes közönségigény kíséri kiállításait, munkásságát. A szentesi Koszta József Múzeumban rendezett ünnepi tárlatnyitót követően kollégánk – aki három évtizede a Móra Ferenc Múzeum szakembere – a Csongrád Megye Közművelődéséért Díjat vehetett át Kovács Kálmántól, a megyei közgyűlés alelnökétől.
Hasonlóképpen ebben az elismerésben részesült Prof. Dr. Blazovich László, a Csongrád Megyei Levéltár igazgatója.
Szentesen- Nyit a ligeti épület
A Koszta József Múzeum Széchenyi ligeti épülete múzeumtörténeti kiállítással nyit az átmeneti, téli zárást követően. A „Múzeum a múzeumban” címet viselő tárlatot március 13-án délután 3 órakor dr. Zombori István megyei múzeumigazgató ajánlja a közönség figyelmébe. Az ünnepi alkalom szép eseménye, hogy az épület falán a megnyitó után, fél 4-kor emléktáblát avatnak dr. Csalog József múzeumigazgató, régész, a sarlós isten feltárója születésének 100. évfordulójának tiszteletére. Az emléktáblát lelepzei: dr. Trogmayer Ottó régész, nyugalmazott megyei múzeumigazgató. Folytatás…
Az utolsó napokhoz közeledve is határozott érdeklődés mutatkozik a Móra Múzeum Vasarely kiállítása iránt. Az április 6-ig látogatható reprezentatív tárlat finisében nyújtott nyitvatartást iktatott be a múzeum vezetése: pénteken, április 4-én este 9 óráig lesz nyitva a múzeum, a Vasarely anyag tehát e napon késő estig látható. Hozzá egy gesztus is kapcsolódik, a látogatók a pénteki nyújtott nyitvatartás idején a belépő megvásárlásával két időpontban tárlatvezető segítségével nézhetik végig az anyagot, plusz költség nélkül. Az ingyenes tárlatvezetések 18 órakor és 19 óra 30 perckor lesznek.
Látogatóink figyelmébe ajánljuk még, hogy április 6-án, a zárónapon 18 óráig látogatható a kiállítás.
A Móra Ferenc Múzeum Victor Vasarely kiállítása újabb mérföldkőhöz érkezett: egy héttel a zárás előtt, március 28-án a tizenötezredik látogatót köszönthettük. A kivételesen nagy érdeklődést jelző látogató-hullám szép epizódjaként dr. Zombori István megyei múzeumigazgató köszöntötte a Rókusi általános iskola 8. osztályos csoportját és kísérő tanárukat, Szűcs Rita rajztanárt, akinek múzeumi ajándékcsomagot és impozáns Vasarely-albumot adott át.
Vasarely-tárlat: plusz egy hét
A február közepén megnyílt és a korábbiak szerint március végéig megtekinthető Vasarely-kiálllítás egy héttel tovább marad a Móra Ferenc Múzeumban. Az óriási érdeklődésre való tekintettel dr. Zombori István megyei múzeumigazgató tárgyalást kezdeményezett a Vasarely-műveket birtokló közgyűjtemények vezetőivel, dr. Fabényi Júlia, Baranya megyei múzeumigazgatóval és dr. Baán Lászlóval, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával. A tárgyalás eredményes volt, így ennek köszönhetően április 6-ig tekinthetik meg az érdeklődők Vasarely festményeit, szőnyegeit, szerigráfiáit. A hosszabbításnak köszönhetően minden esély megvan rá, hogy a Vasarely-kiállítás látogatottsága meghaladja a 15 ezres lélektani határt, hiszen már most közel 11 ezren tekintették meg a több százmilliós értékű kollekciót.
Találkozás Vasarely barátjával
Március 19-én, szerdán Csepei Tibor gitárművész, műgyűjtő, Victor Vasarely barátja tartott előadást a Móra Ferenc Múzeumban. Az alkalomra az egykori barát egy filmet állított össze a mester művészetéről. Csepei Tibor legutóbb Szófiában beszélt Vasarely munkásságáról. Az op-art stílus megteremtőjét és a magyar gitárművészt régi barátság fűzte egymáshoz. Folytatás…
Húsz művel bővül a Vasarely-kiállítás a Móra-múzeumban
Még február elején hirdetett akciót az „Én Vasarely-m” címmel a Móra Ferenc Múzeum. A művészettörténetben jártas szakemberek véleménye szerint, Magyarországon igen sok eredeti Vasarely-mű lappang vagy magán-családi gyűjtemények része, így e kincseket a szélesebb érdeklődői kör soha nem tekintheti meg. Ebből kiindulva fordult a Csongrád megyei közgyűjtemény a nyilvánossághoz, miszerint várják a Vasarely-alkotással rendelkező tulajdonosok jelentkezését, akik néhány hétre kölcsönadnák a birtokukban lévő műveiket a Móra-múzeum kiállításához kapcsolódó kamaratárlat számára. Folytatás…
Három képzőművészeti gyűjtemény legszebb darabjaival nyílt a Victor Vasarely születésének centenáriumára rendezett nagyszabású tárlat a Móra Ferenc Múzeumban. Az ünnepi megnyitón, február 15.-én Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a vendégeket, a kiállítást Pierre Vasarely, a művész Dél-Franciaországban élő unokája, a képzőművészeti bemutató fővédnöke nyitotta meg. A március 30-ig látogatható tárlat különleges esemény a múzeum életében, ehhez volt méltó a sok érdeklődőt vonzó nyitóünnep is. További képek
A Móra Ferenc Múzeumban február 15-én nyíló nagyszabású Vasarely-kiállítás kollekciójának utolsó szállítmánya is megérkezett Szegedre. Már megjött a Csepei-gyűjtemény 3 darabja; a világűrt is megjárt Világűr című szerigráfia, a mester 1945-ben készített Önarcképe, illetve a fia, Yvaral Vasarely festőművész alkotása apjáról. Folytatás...
Dr. Tóth Ferenc köszöntése
Bensőséges ünnepség színhelye volt január 11.-én a makói polgármesteri hivatal nagyterme: 80. születésnapja alkalmából köszöntötték Dr. Tóth Ferenc nyugalmazott makói múzeumigazgatót, a muzeológia, történeti kutatás, helytörténet, keresztény kultúra avatott és fáradhatatlan egyéniségét. Az érdeklődő makóiak, a József Attila Múzeumbarátok Köre részvételével tartott ünnepségen a pályatársak, szakmai utódok emlékeket idéző, Dr. Tóth Ferencet méltató, érzelemgazdag köszöntői hangzottak el. Az ünnepi alkalomra a Makói História, a József Attila Múzeum kulturális lapja, tartalmában az ünnepelt pályájára, szakmai és emberi értékeire összpontosítva jelent meg. A kibővített, naprakész bibliográfia és a fotódokumentumok, köszöntő gondolatok mellett helyet kapott a kiadványban az ünnepelt első helytörténeti tanulmánya, amely pontosan 40 éve jelent meg a makói talicskáról. (Nézze meg az eseményről készült felvételt a Videók menüpont alatt.)
A makói József Attila Múzeum és a Makói Oktatási Központ közös megemlékezést tart a 2. magyar hadsereg 1943. január 12-14.-i doni katasztrófájának 65. évfordulója alkalmából, 2008. január 14.-én, hétfőn Makón. A programban az említett napon délután 2 órától rendhagyó történelemórán beszél – a két középiskolából létrejött Oktatási Központ diákjainak – a doni áttörésről Dr. Halmágyi Pál történész, a makói József Attila Múzeum igazgatója a Makói Oktatási Központ Szép utca 2-4. szám alatti épületének előadótermében, majd koszorúzás és egy rendhagyó emlékkiállítás követi a programsort. Folytatás…..
Szerdán délután a Móra Ferenc Múzeum dísztermében dr. Zombori István megyei múzeumigazgató a közgyűjteményt fenntartó Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, Magyar Anna jelenlétében tájékoztatta a média képviselőit, arról hogy milyen nagyobb tárlatokkal várják jövőre a látogatókat a megyei múzeumba. A múzeumigazgató a tájékoztatón arról is beszélt hogy a megyében 2008-ben összesen közel negyven kiállítást rendeznek a megyei múzeumi szervezet munkatársai. Magyar Anna elnök asszony elismerőleg szólt a megyei múzeumi hálózat idei eredményeiről, látogatottsági adatairól: az év első tíz hónapjában az össz-látogatói szám meghaladta a 80 ezret, s kiemelendő, hogy például csak a Rejtett szépségek című kiállítást 16 ezer néző tekintette meg. Folytatás…..
A kisebbségek kultúrájáért – Dr. Tóth István kitüntetése
Rangos elismerést kapott Dr. Tóth István történész-muzeológus kollégánk, a történettudományi osztály vezetője, a Fekete ház igazgatója: a Magyar Művelődési Intézet által alapított Pro Cultura Minoritatum Hungariae kitüntetést vehette át december 16-án a fővárosban. Az alapítás óta harmadízben odaítélt oklevéllel és emlékplakettel a magyarországi kisebbségek kultúrájáért végzett több évtizedes munkásságát, határokon átívelő kulturális misszióját ismerték el. Dr. Tóth Istvánnak a szegedi szlovákság egymásra találásában, civil szerveződésében, majd későbbi intézményesülésében elévülhetetlen érdemei vannak. Folytatás…..
Dr. Horváth Ferenc Tömörkény-díjas
A Móra Ferenc Múzeum várépületében került sor december 10.-én a Tömörkény-díj 2007. évi átadására. Az 1994-ben alapított díjat minden évben az adott esztendőben végzett kiemelkedő szakmai munkáért kapja egy múzeumi munkatárs. Az országosan jegyzett díjról szóló döntést a közintézmény dolgozói és a megyei múzeumigazgató közösen hozzák. Ebben az évben minden korábbinál alaposabban rögzített szabályok alapján született meg a döntés a muzeológus szakma tekintélyes elismeréséről. Folytatás…..
Januárban kezdődik a megyei múzeum makói József Attila Múzeumának felújítása. Összesen 46 millió 200 ezer forintot költhetnek a szakemberek a Csongrád Megyei Önkormányzat által fenntartott kiállítóhely fűtési-, világítási-, szellőztetési- rendszerének átalakítására és a „Küzdelmes évszázadok” című új állandó tárlat létrehozására, mely 1699-től egészen a jelenkorig, az 1989-es rendszerváltozásig tekinti át Makó város történetét, az elmúlt évszázadok „makai” mindennapjainak világát. A beruházásra az ALFA-pályazát teremtett lehetőséget, a 4 millió 200 ezer forintos önerőt pedig a fenntartó megyei önkormányzat biztosította. Folytatás…..
Még október közepén hirdetett egy ősi japán legendára építő békeakciót a Móra Ferenc Múzeum. A megyei közgyűjtemény munkatársai a japán kultúra hatását bemutató tárlathoz kapcsolódóan origami darumadarakat vártak a Kultúrpalotába. A kezdeményezésnek köszönhetően papírmadarak százait küldték be már eddig is az ügy támogatói. Az akció részeként december 8-án, szombaton origami-napot rendeztek a Móra Ferenc Múzeumban. Az eseményen lehetőség volt további origamik hajtogatására, az elkészült darumadarak felfűzésére. Sokan hoztak magukkal papírdarvakat az origami-napra, s a szombaton felfűzöttekkel több mint ezer darabos lett már a gyűjtemény, melyből a legszebb példányokat elküldjük Sadako Sasaki szobrához. Folytatás…..
A múlt értékeit megőrizni és bemutatni. E cél által vezéreltetve kötött megállapodást a Szegedi Fellebbviteli Ügyészség és a Móra Ferenc Múzeum.
A megyei múzeum 2007. februárjában adott hírt arról, hogy Szegeden a Vörösmarty és Deák Ferenc utca sarkán, a volt Juhász Gyula Művelődési Ház pincéjében megelőző feltárás során előkerült a középkori téglavár északi és nyugati fala, valamint a vár északnyugati saroktornyának 13 méter átmérőjű alapja. Szeged ezzel egy újabb középkori műemlékkel gyarapodott.
Folytatás…..
Állandó régészeti kiállítás a szegedi múzeumban
A Móra Ferenc Múzeumban kapható kiadványok
Örökbe adná a múzeum az oroszlánjait
A lelei imádkozó asszonytól a seprűkészítésig
Könyv készül Szeged középkori váráról
A Minisztérium is dícséri a Móra Ferenc Múzeumot
A Barbarikum követei gyűltek össze a múzeumban
Megjelent a Móra Ferenc Múzeum néprajzi évkönyve
A baracklekváros József Attila-dedikáció is múzeumba került
Nagyvárosi porfészek és azok a régi utcaseprők…
Utcai bábok leltek otthonra a múzeumban
Kossuth-kaktusza a múzeumi tárgyak között
Mednyánszky és Szeged ismét egymásra talál
A kiállítóhelyek decemberi-januári nyitvatartási rendje
Kézilabda történeti kiállításra készülve
Egy irredenta konyhai falvédő, mint az évszak műtárgya
Ingyenes múzeumlátogatás három napon át –
Munkásőrök, szarmaták és vőfélyek
A bakkecske, mint a kicsapongás megtestesítője
Júliusi napok – amikor Szeged az ország politikai fővárosa volt
Eddig ismeretlen József Attila kézirat került a múzeum birtokába
Több mint fél évszázadon át titokban őrizte világháborús emlékeit
2006. december 19.
RÓZSA SÁNDOR DOHÁNYZACSKÓJÁT KAPTA AJÁNDÉKBA A SZEGEDI MÚZEUM
A relikvia érdekessége, hogy a börtönben ülő, öregedő Rózsa Sándor az őt meglátogató egykori vizsgálóbírójának, Laucsik Máténak a találkozás örömére adta a dohányzacskót. A díszes darab nemzedékről nemzedékre öröklődött Laucsik leszármazottai között.
2006. december 18.
SZÜKSÉGPÉNZHEZ JUTOTT A SZEGEDI MÚZEUM
Nem arról van azonban szó, hogy hirtelen segélyt kapott volna a közintézmény, hanem a múzeum numizmatikai gyűjteménye gyarapodott harminc úgynevezett szükségpénzzel.
2006. december 7.
AMERIKA HELYETT SZEGEDRE KERÜLT CSÓK ISTVÁN KEDVENC BÚTORA
Hétszámjegyű összegbe került az egykoron Csók István műtermében lévő szecessziós szekrény. A páratlan darabot a szegedi Móra Ferenc Múzeum pályázati támogatásból és önerőből vásárolta meg. A pontos összeg üzleti titok. Azért került Szegedre a patinás bútor, mert több mint száz éve egy itteni kiállításon mutatták be először.
2006. december 7.
EDDIG ISMERETLEN MÓRA FERENC LEVÉL
Eddig ismeretlen Móra Ferenc által írt levél került a szegedi múzeum gyűjteményébe. A levelet Móra az általa vezetett csókai ásatásokról írta régész munkatársának. A csókai ásatás azért jelentős, mert a területen igen értékes őskori leletek találhatóak, maga a most megismert dokumentum is erről szól. Külön érdekessége a történetnek, hogy a Vajdaságban lévő csókai terület régészeti szempontból komoly hasonlatosságot mutat a Csongrád megyei Gorzsával, ahol az elmúlt évtizedben történt intenzív feltáró munka a múzeum munkatársainak köszönhetően. A Móra Ferenc Múzeum – azon túlmenően, hogy névadója minden dokumentum és tárgyi hagyatékát igyekszik megszerezni – a csókai és a gorzsai ásatások közötti párhuzamok miatt döntött a levél megvásárlása mellett.
2006. november 8.
A LEGPÖRGŐSEBB SZEGEDI KIÁLLÍTÁS
Október 8-án, vasárnap este bezárt a Dalí-kiállítás Szegeden. Összesen 23 ezren tekintették meg a tárlatot. Ez komoly siker. Ugyanez a gyűjtemény korábban Debrecenben volt kiállítva, ahol hosszabb idő alatt 10 ezren látták. Szegeden megdupláztuk a látogatottságot. Szeged városa és a szegediek erre büszkék lehetnek. Úgy gondolom, ezzel a Móra Ferenc Múzeum és a Fekete ház megmutatta az erejét. Mindez azt bizonyítja, a múzeum a Dél-Alföld egyik legfontosabb kulturális intézménye.
2006. október 10.
OKTÓBER 8-IG MARAD NÁLUNK DALÍ
A nagy érdeklődésre való tekintettel a Dalí-kiállítást szervező felek, a Móra Ferenc Múzeum és Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata arról határozott, hogy a bohém katalán műveit bemutató tárlat nyitvatartását egy héttel meghosszabbítják, ez azt jelenti, október 8-ig lehet megtekinteni Dalí alkotásait a Fekete házban.
2006. szeptember 28.
SAJÁTOS DALÍ-TÁRLATVEZETÉS GESZTESI KÁROLLYAL
Szeptember 28-án, csütörtökön 17 órától az egyik legismertebb magyar férfiszínész, Gesztesi Károly tart sajátos és rendkívüli tárlatvezetést a Dalí-kiállításon. Az Üvegtigris 2., a Kútfejek, a Csak szex és más semmi, a Magyar Vándor, a Honfoglalás, a Tibor vagyok, de hódítani akarok, a Rokonok című filmek szereplője, a Shrek rajzfilm magyar hangja szívesen vállalta, hogy kommentálja a szegedi Dalí-kiállításon látható műveket és beszéljen a bohém katalán művészről. Gesztesi a 90-es évek elején a Szegedi Nemzeti Színház tagja volt, így vannak emlékei a városról, ezért is fogadta érdeklődéssel a felkérést és várja a szegediekkel való újabb találkozást.
2006. szeptember 20.
SZEPTEMBER 9: EGY ŐRÜLT ESTE DALÍVAL
2006. szeptember 12.
EGY ŐRÜLT ESTE DALÍVAL
Már az első hétvégén több mint ezren tekintették meg a Dalí-kiállítást. Még a spanyol sajtó is foglalkozik a szegedi tárlattal, ilyen címen jelent meg tudósítás a kiállításról és a kísérőeseményekről: „Egy magyar város egy hónapra Dalíba öltözött”.
2006. szeptember 9.
AZ ELSŐ HÉTVÉGÉN TÖBB MINT EZREN A DALÍ-KIÁLLÍTÁSON
Már az első hétvégén több mint ezren tekintették meg a Dalí-kiállítást. A tárlat első látogatója Szerdahelyi Péter vegyészkutató volt, aki ajándékba Dalí-könyvet és plakátot vehetett át dr. Horváth Ferenctől, a Móra Ferenc Múzeum megbízott igazgatójától.
A Dalí-kiállítással kapcsolatos további hír, hogy még a spanyol sajtó is foglalkozik a szegedi tárlattal, ilyen címen jelent meg tudósítás a kiállításról és a kísérőeseményekről: „Egy magyar város egy hónapra Dalíba öltözött”.
Képek a Dalí-alkotások megérkezéséről és a megnyitóról
2006. szeptember 5.
AZ ERŐGYŰJTÉS IDŐSZAKA KÖVETKEZIK
A várhatóan jövő év tavaszáig tartó átalakítás miatt bezárta kapuit a Móra Ferenc Múzeum főépülete. A beruházás miatt a közintézmény nem fogad látogatókat. A múzeumban folyó tudományos és kiállítás-előkészítő munka azonban ettől nem áll meg. A szakemberek többek között a következő nagy tárlatokhoz szükséges előtanulmányokat végzik, a kutatómunka szintén teljes intenzitással folyik tovább.
2006. szeptember 5.
KEZDŐDŐ DALÍ-ŐRÜLET SZEGEDEN
A szegedi Fekete házban, a Móra Ferenc Múzeum kiállítóhelyén szeptember 1-jén nyílik a Salvador Dalí, a bohém katalán 117 alkotását bemutató kiállítás. Többek között Dalí-bajusszal és a festőről elnevezett utcával reklámozzák a tárlatot.
2006. augusztus 24.
SZERELMI ZÁLOGBÓL LETT 56-OS RELIKVIA
Kossuth-címerrel díszített gyűrűt készített egy szegedi fiatalember szerelmének 1956 viharos októberében. Csak néhány napig lehetett azonban viselni az ékszert, hiszen a forradalom leverése után a politikai ellenállás jele lett volna ilyen gyűrűt felvenni. Most, ötven évvel az események után múzeumba került az egykoron szerelmi zálogként adott tárgy.
2006. augusztus 22.
FOLYIK A KIÁLLÍTÁS ELŐKÉSZÍTÉSE
Mint ismeretes szeptember elején Salvador Dalínak, a világhírű katalán festőzseninek nyílik kiállítása a Móra Ferenc Múzeum kiállítóhelyén, a Fekete házban. Az érdeklődők több mint száz Dalí által készített rajzzal, grafikával, illusztrációval és akvarellel találkozhatnak.
2006. augusztus 8.
MÁR SZERVEZIK AZ 56-OS MEGEMLÉKEZÉST A MÚZEUMBAN
A Móra Ferenc Múzeum történészei úgy gondolják, most kínálkozik szinte az utolsó lehetőség arra, hogy újabb 1956-os relikviákkal gazdagodjon a közgyűjtemény. A rendszerváltozás után sokan még nem mertek előjönni a forradalom emlékeivel, az ötvenedik évfordulón azonban már mindenki úgy gondolhatja, nincs mitől félni, ezért is hirdet a múzeum 56-os gyűjtési akciót.
2006. augusztus 8.
AZ ÖLTÖZTETŐS MADONNA A NYÁR MŰTÁRGYA
Restaurált ősi Mária-szobrot állítottak ki a Móra Ferenc Múzeum előcsarnokában. A szoborhoz legendás történetek is fűződnek. A több száz éves öltöztetős Madonna a nyár műtárgya a múzeumban.
2006. augusztus 8.
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA – SZEGED 2006.
2006. július 4.
MUNKÁCSY SZEGEDEN: 42604 LÁTOGATÓ
Tegnap, július 2-án, vasárnap este bezárt minden idők legsikeresebb szegedi kiállítása, a Munkácsy-tárlat. Az utolsó látogató este fél 10 után hagyta el a Móra Ferenc Múzeum épületét. Ilyet Szegeden még nem lehetett látni, a nap folyamán kígyóztak a sorok a múzeum előtt. Talán nem túlzás állítani, Munkácsy Mihály beírta magát Szeged kultúrtörténetébe. Ma reggel a múzeum gazdasági osztályán megtörtént az adatok összegzése. Azt már a hétvége során is lehetett látni, hogy a nézőszám meghaladja majd a 40 ezret. A végső szám a következő: 42 ezer 604-en látták Szegeden Munkácsy festményeit.
2006. július 4.
ÚJ NYITVA TARTÁS A MUNKÁCSY-KIÁLLÍTÁSBAN
A kánikula miatt a Munkácsy-kiállítás utolsó hetében változások lesznek a tárlat nyitva tartásával kapcsolatban.
2006. június 26.
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA SZEGEDEN
Immár második alkalommal kerül megrendezésre a Múzeumok Éjszakája Szegeden. Tavaly több mint 6 ezer érdeklődőt vonzott az esemény. Egy valóságos népünnepély részesei lehettek a múzeumbarátok. A rendezvény a kultúra és a szórakozás igazi összekapcsolódása volt a múlt esztendőben és lesz várhatóan az idén is.
2006. június 21.
SZEGEDI MUZEOLÓGUS KÖNYVE AZOKNAK, AKIK SZERETIK A PÉNZT
Aki szereti a pénzt, vagy másként fogalmazva, akit érdekel az érmék és pénzek története igazi csemegét vehet a kezébe. Nagy Ádám, a Móra Ferenc Múzeum pénztörténésze, numizmatikusa régi magyar bankjegyekről és érmékről írt könyvet.
2006. június 1.
ALÁÍRTÁK A 224 MILLIÓS FEJLESZTÉSRŐL SZÓLÓ SZERZŐDÉST
Május 16-án került sor a Móra Ferenc Múzeum által elnyert ROP pályázat támogatási szerződésének hivatalos aláírására. A 224 milliós fejlesztésről szóló szerződést a fenntartó részéről Marosvári Attila, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke, a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. képviseletében Matisz János írta alá, a Móra Ferenc Múzeum részéről pedig Szélné Kónya Katalin gazdasági igazgató, illetve dr. Vörös Gabriella megyei múzeumigazgató látta el kézjegyével.
A múzeum látogatóbarát fejlesztésének projektleírása
2006. május 19.
JEGYVÁSÁRLÁS A MUNKÁCSY-KIÁLLÍTÁSRA
Tájékoztatjuk az érdeklődőket, hogy a „Munkácsy képek Amerikából. Válogatás Pákh Imre gyűjteményéből.” című kiállításra elővételben is vásárolhatnak jegyet a múzeum jegypénztárában. A Munkácsy-tárlatra a jegyárak a következők:
Teljes árú jegy: 1500 Ft
Diák, nyugdíjas: 800 Ft
Csoportos jegy: 400 Ft/fő
Csoportos jegy vásárlására azon 15 fő feletti csoport tagjai jogosultak, akik diákokból, nyugdíjasokból és fogyatékkal élőkből állnak.
Figyelem! Felnőtt kedvezmény!
Aki egy 15 fő feletti felnőtt csoport tagjaként érkezik a Munkácsy-kiállításra, kedvezményes 800 forintos jegy vásárlására jogosult.
2006. május 8.
MEGÉRKEZTEK A MUNKÁCSY-KÉPEK
Május 4-én csütörtökön este megérkeztek Szegedre Munkácsy Mihály festményei. A műalkotásokat rejtő dobozokat május 5-én délelőtt bontották ki. A kiállítás rendezője, Nagy Imre művészettörténész egyenként nézte át, hogy minden rendben van-e a képekkel. Ezt követően megkezdődött a tárlat rendezése. Néhány napon belül a nagyközönség is találkozhat a világhírű magyar festő alkotásaival.
2006. május 8.
ISMÉT MEGNYITJA KAPUIT A MÚZEUM A LÁTOGATÓK ELŐTT
Az árvízi vészhelyzet idején döntött úgy a Móra Ferenc Múzeum vezetése, hogy a közintézményt bizonytalan időre bezárják. A Tisza tetőzésekor olyan állásfoglalás született, hogy addig tart zárva a múzeum, amíg a folyó árszintje nem csökken 960 cm alá. A Tisza folyamatosan apad, ennek megfelelőn május 3-én, szerdán 10 órától a Móra Ferenc Múzeum ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt. A vármúzeum bizonytalan ideig továbbra is zárva tart.
2006. május 2.
SZEGED: MUNKÁCSYRA VÁRVA
A Móra Ferenc Múzeum arra készül, hogy a május 12-én nyíló Munkácsy-kiállítást tízezrek nézik majd meg. Folyamatban van a díszterem átalakítása, jelenleg zajlik a világítástechnika beszerelése. A kiállítás rendezői ígérik, nem mindennapi élményben lesz részük a festészet szerelmeseinek.
2006. április 28.
AZ ÁRVÍZI HELYZET ÉS A MÚZEUM
Megalakult a Móra Ferenc Múzeum árvédelmi bizottsága. A koordinációs testületet dr. Gaskó Béla általános igazgatóhelyettes vezeti. Döntés született arról, hogy – tekintettel az árvízi helyzetre – a mai naptól fogva a Móra Ferenc Múzeum kiállításai ingyen tekinthetők meg. Felkészülve ugyanakkor a katasztrófahelyzetre a múzeum – a Tisza tetőzésétől függő időpontban – várhatóan szombattól bizonytalan ideig bezár. A vármúzeum már most sem látogatható. Szintén döntés született arról, hogy a Móra Ferenc Múzeum előtti parkolót a vészhelyzet ideje alatt magánszemélyek nem használhatják.
A múzeum munkatársai ezekben a napokban azon dolgoznak, hogy a múlt pótolhatatlan értékű kincseit, műtárgyak és dokumentumok sokaságát biztonságos körülmények közé helyezzék el.
2006. április 18.
A RAKTÁROSBAN ÉLŐ RÓZSA SÁNDOR
A napokban került a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményébe egy Rózsa Sándort ábrázoló portré. Az alkotás az idősödő betyárvezért ábrázolja, készítője egy nemrég elhunyt amatőr festő, aki raktárosként kereste kenyerét.
2006. március 7.
KITÜNTETÉSEK
Az utóbbi időkben több múzeumi dolgozó kapott munkája elismeréseként kitüntetést. Markos Györgyi, a József Attila Múzeum néprajzkutatója Frank Józseftől, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnökétől Elnöki Dicséretben részesült. Tóth István tudományos titkár Csongrád Megye Közművelődésért érmet és oklevelet vehetett át. Zombori Istvánnak, a történeti osztály vezetőjének a Pro Renovanda Hungariae Alapítvány Deák Ferenc díjat adományozott. Lipták Mária közművelődési osztályvezető Szeged Kultúrájáért kitüntetést kapott.
2006. március 7.
CS. JOACHIM FERENC FESTMÉNYE A FEKETE HÁZRÓL
Február 14-én, a felújított Fekete ház átadásakor kapta a Móra Ferenc Múzeum Cs. Joachim Ferenc festményét a fenntartó Csongrád Megyei Önkormányzattól. Az alkotást dr. Vörös Gabriella megyei múzeumigazgató vette át dr. Frank Józseftől, a Megyei Közgyűlés elnökétől. A kép az 1940-es években készült és a Fekete házat ábrázolja. Az olajfestmény a Fekete házban lesz majd mindenki számára látható.
Közel ötszáz oldal terjedelemben foglakozik Szeged és a dél-alföldi régió históriájával a Móra Ferenc Múzeum napokban megjelent történeti évkönyve. A Zombori István által szerkesztett kiadványban 14 tanulmányt olvashatnak az érdeklődők.
2006. március 7.
224 MILLIÓ FORINTBÓL ÚJULHAT MEG A MÚZEUM
Európai uniós pályázat keretében elnyert pénzeknek köszönhetően újulhat meg a Móra Ferenc Múzeum. A beruházás után igazi látogatóbarát közintézmény jöhet létre, amely növeli Szeged város és a Dél-alföldi régió turisztikai vonzerejét is.
2006. február 27.
RIPPL-RÓNAI-KIÁLLÍTÁS MUNKÁCSY HONFOGLALÁSÁÉRT CSERÉBE
2006. február 27.
RESTAURÁLT RENESZÁNSZ TÁBLAKÉP
2006. január 5.
AZ M5 AUTÓPÁLYA MEGELŐZŐ FELTÁRÁSA A SZÁMOK TÜKRÉBEN (1993-2005)
2006. január 5.
EGY HAT ÉVTIZEDE KI NEM BONTOTT ZÁSZLÓ
Évtizedek óta nem használt nemzetiszínű zászlót adományozott a Móra Ferenc Múzeumnak egy petőfitelepi lakos. Utoljára a második világháború idején lobogott a jelkép, azóta egy padláson rejtőzködött.